Svetový benchmark vládnych aj firemných dlhopisov klesol od začiatku roku 2021 o 11 percent. Zatiaľ čo pri akciovom trhu je takáto korekcia bežná, na dlhopisovom trhu ide o bezprecedentné otrasy.

Konzervatívni investori, ktorí nepožadujú veľké výnosy, ale stabilitu a pravidelný príjem, neveria vlastným očiam. Naposledy videli porovnateľné straty v roku 2008. Vtedy ale zúrila finančná kríza.

Teraz sa síce na obzore objavujú mračná a hrozí výrazné zvyšovanie sadzieb, ale inak pokračuje ekonomická konjunktúra. Americká centráln banka (Fed) ešte len začala zvyšovať sadzby. Dlhopisy však vymazali všetky zisky za posledné tri roky. Takýto pokles dlhopisy nepredviedli minimálne od roku 1990, teda odkedy sú k dispozícii porovnateľné dáta.

Banková štvrť vo Frankfurte nad Mohanom
Neprehliadnite

Fed chystá zastavenie inflácie aj za cenu ekonomickej recesie

Na prvý pohľad sa pokles o 11 percent nezdá ako dramatický vývoj, kým si to neporovnáme s akciami. Ak by predviedli pokles na trojročné minimá, index S&P 500 by klesol na úroveň 2450 bodov, teda o 45 percent.

Na dlhopisovom trhu sa stratilo 2,6 bilióna amerických dolárov. To je 26-násobok veľkosti ekonomiky Slovenska. V roku 2008 dlhopisy stratili len dva bilióny dolárov.

Dlhopisovým fondom zvoní nepríjemný budíček, celé dekády boli zvyknuté na neustále zisky bez väčšej korekcie.

Manažéri dlhopisových fondov musia začať pracovať

Trh s dlhopismi málokedy klesol o viac ako päť percent. Pri poslednom cykle zvyšovania sadzieb klesol globálny dlhopisový benchmark Bloomberg Global Aggregate Index len o 1,2 percenta. Vtedy bola inflácia na úrovni 2,4 percenta a správcovia dlhopisových fondov mohli nakupovať štátny či firemný dlh, vyložiť si nohy a počkať na zisky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa