Finančný trh zažil podobný šok ako diváci na tohtoročných Oskaroch. Nikto nečakal, že Will Smith vylepí facku moderátorovi podujatia. A nečakal to ani sám moderátor Chris Rock.

Dlhopisový trh zasadil podobný úder finančnému trhu, analytikom aj investorom. Ukazuje, že pokles ekonomiky je reálna hrozba. Až doteraz všetci očakávali, že ekonomický rast sa spomalí a inflácia pravdepodobne zostane vyššia, než sa čakalo. Nikto však nehovoril o recesii. Niečo dôležité sa za posledné týždne zmenilo.

Fed je odhodlaný zastaviť ekonomiku, ak to bude potrebné

Inflácia v USA vzrástla na 40-ročné maximá a existuje riziko, že bude rásť ešte rýchlejšie. Posledné dáta sú totiž ešte z februára a nezapočítavajú významný nárast cien ropy a palív, ktorý nastal v marci.

Americká centrálna banka (Fed) prvýkrát zvýšila úrokové sadzby v marci a plánovala ich zvýšiť ešte šesťkrát počas tohto roka. Teraz nevylučuje, že ešte pritvrdí. Práve agresívny slovník niektorých predstaviteľov Fed-u dokonal dielo skazy.

Fed musí konať agresívne, aby dostal infláciu pod kontrolu. Čím rýchlejšie, tým lepšie. Tento rok by mali sadzby dosiahnúť 3 percentá a nie necelé 2 percentá, ako je to naplánované dnes.
James Bullard, prezident St. Louis Fed

Vplyvný predseda St. Louis Fed James Bullard pre Bloomberg TV povedal, že aby sa inflácia dostala pod kontrolu, budú potrebné agresívnejšie kroky. Sadzby by na konci roka 2022 mohli dosahovať aj tri percentá.

Práve J. Bullard bol v marci proti zvyšovaniu sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu, žiadal zvýšenie o 0,50 percentuálneho bodu. Je však veľmi pravdepodobné, že v tom nebude sám. Hlasujúci členovia Fed-u by sa mohli dostať do veľmi negatívneho svetla, ak by v čase prudko rastúcej inflácie špekulovali s pomalším zvyšovaním sadzieb.

Aj holubičí členovia Fed-u pripúšťajú možnosť zmeny plánu. Prezidentka San Francisco Fed Mary Daly povedala, že plánované zvýšenie sadzieb by sa malo urýchliť. Úroveň sadzieb dokonca môže prekročiť neutrálnu úroveň. Neutrálne úrokové sadzby sa snažia udržať infláciu na rovnakej úrovni a podporiť ekonomický rast.

Vyššie ako neutrálne sadzby už priamo ukazujú, že rast ide bokom. Ak toto hovoria holubičí členovia, ktorí sú obyčajne proti zvyšovaniu sadzieb, situácia musí byť vážna.

Na trhu sa už rozbehli stávky, že v máji a júni Fed zvýši sadzby nie o 0,25 percentuálneho bodu, ale o dvojnásobok. Sám guvernér Fed-u Jerome Powell na otázku, čo by zabránilo zvýšeniu sadzieb o pol percentuálneho bodu na najbližšom zasadnutí, odpovedal, že jednoducho: „Nič“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa