Na Slovensku sa trh s nehnuteľnosťami otočil a v súčasnosti je po mnohých rokoch viac na strane kupujúcich. Drahé úvery však brzdia mnohé nákupy a dopyt po bytoch a domoch zostáva utlmený. Dokedy možno očakávať stagnáciu na realitnom trhu a čo ho môže znova oživiť? Aj o tom hovorí pre TREND zakladateľ a CEO realitnej skupiny MGM Mário Glos, ktorý je zároveň členom predsedníctva Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Aký veľký prepad trhu a s tým súvisiaci pokles dopytu očakávate počas prvého polroka 2023?

Redukcia cien je postupná, nie je radikálna. Predpoveď je teda taká, že rast úrokových sadzieb bude ďalej tlmiť dopyt. Pôjde najmä o zlacnenie najmä starších seconhandových nehnuteľností. Väčšinou mimo krajských miest či v lokalitách, kde nie je vysoké školstvo alebo dobrý zamestnávateľ, môžu ceny klesnúť od 15 po 20 percent. V krajských mestách by to malo byť menej.

Aký trend teda predpokladáte?

Celkovo sa ceny zreálnili. Mnohé inzertné ceny boli v roku 2022 úplne zdeformované, nadhodnotené. Vlastník si povedal, že vyskúša – vyskúšal a nepredal. Čiže nehnuteľnosti, ktoré mali od začiatku správne nastavenú cenu, výrazne nestrácali. Chybu v cenotvorbe spravili aj niektorí menší developeri, ktorí napríklad v Žilinskom regióne cenovo uleteli a povzbudení vysokými cenami, ich stálym rastom a silným dopytom, sa vyšplhali na úroveň štyroch až piatich tisícov za meter štvorcový. Reálne sa však byty za tieto ceny predávali len výnimočne, aj to menšie výmery. V súčasnosti tak prišlo tu vytriezvenie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa