Drvivá väčšina bytových domov na Slovensku (takmer 73 percent) je vykurovaná zemným plynom. Prevažne ide o systém diaľkového alebo centrálneho vykurovania, na ktoré nemá vlastník bytu takmer žiadny vplyv. Tým pádom sa na prvý pohľad zdá, že v čase energetickej krízy bytovkári nemajú žiadne možnosti, ako ušetriť na energiách.

Nie je to celkom tak. Aj keď sú možnosti majiteľov bytových domov sčasti obmedzené, stále sa dá rozmýšľať, ako znížiť spotrebu. Platí to najmä v prípade, ak bytovka ešte nie je zateplená. Nastal teda správny čas presvedčiť susedov a pustiť sa do obnovy. „Výhodné financovanie je k dispozícií napríklad zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Pri súčasných cenách energií je pravdepodobné, že splátka úveru, o ktorú sa navýšia platby do fondu opráv sa bude rovnať úspore na faktúre za vykurovanie,“ upozornil analytik Budovy pre budúcnosť (BpB) Richard Paksi.

Pridáva aj dáta, podľa ktorých hĺbkovú obnovu potrebuje na Slovensku stále 8 600 bytových domov. V prípade čiastočnej obnovy je to ďalších 30 percent (okolo 23 500 domov), ktoré by potrebovali rekonštruovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa