Situácia na švédskom trhu s nehnuteľnosťami je už dlhšie na bode mrazu a zažíva jeden z najvýraznejších globálnych prepadov, píše agentúra Bloomberg.

Ceny bývania podľa prognózy Riksbank „budú v nasledujúcom roku naďalej klesať“, uviedli predstavitelia vo štvrtok po tom, ako nový guvernér Erik Thedeen začal svoje pôsobenie zvýšením sadzieb a oznámením predaja dlhopisov. „Rizikom je, že budú klesať ešte viac, ako sa teraz predpokladá“, oznámili.

„To by mohlo spôsobiť, že investície do nehnuteľností aj spotreba domácností, a tým aj inflácia, budú slabšie, ako sa predpokladá v prognóze,“ dodala Riksbank. Ďalej odhaduje, že celkový pokles od maxima po minimum dosiahne „najviac približne 20 percent“. To by ceny vrátilo na úroveň spred pandémie.

Švédsky realitný trh sa stal symbolom väčšieho pohybu cien nehnuteľností smerom nadol, keďže centrálne banky na celom svete zvyšujú sadzby s cieľom „skrotiť“ infláciu.

Situácia v tejto severskej krajine sa stala obzvlášť akútnou vzhľadom na to, že ceny v súčasnosti klesli približne o 16 percent v porovnaní s maximom spred takmer jedného roka.

Ďalšie dôležité správy

JB 25 Palaiochora - Migranti sa pozerajú z rybárskej lode zakotvenej v meste Palaiochora na juhovýchode gréckeho ostrova Kréta 22. novembra 2022 po ich príchode. Rybársku loď, o ktorej sa predpokladá, že viezla stovky migrantov, v utorok odtiahli do bezpečia na grécky ostrov Kréta. Záchranu ľudí na palube lode, ktorej posádka požiadala o pomoc, komplikoval veľmi silný vietor, uviedla grécka pobrežná stráž. Hovorkyňa pobrežnej stráže pre agentúru AFP, ktorú ako zdroj využíva aj agentúra TASR, uvi
Neprehliadnite

Švédsko predsedá Rade ministrov EÚ a spúšťa globálnu kampaň proti migrácii