Vysoký rast cenovej hladiny sa už začal zmierňovať, no neplatí to pre jadrovú infláciu, ktorá je očistená od sezónnych vplyvov a náhlych cenových šokov, čo bolo možné vidieť v prípade rastu cien energií. Jej údaje za február boli rekordne vysoké, napriek očakávaniam poklesu. Eurostat nameral jadrovú infláciu v eurozóne na úrovni 5,6 percenta, porástla z januárových 5,3 percenta.

Úroveň jadrovej inflácie berie Európska centrálna banka na zreteľ pri rozhodovaní ohľadom zvyšovania úrokových sadzieb. Keďže ide o ďalší rekord, posilnilo to jej argumenty, aby pokračovala v jastrabej politike. Na základe rastu jadrovej inflácie môže kľúčová úroková sadzba vzrásť až na štyri percentá.

Aké to bude mať dôsledky, ako to ovplyvní hospodárenie domácností, firiem a štátu, hodnotí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Do akej miery ovplyvnia vyššie úrokové sadzby hospodárenie domácností na Slovensku?

Vysoké úrokové sadzby pri hypotékach majú dopad len na menšiu časť obyvateľov, pokiaľ sa miera nezamestnanosti drží nízko. Ak by však nezamestnanosť mala rásť, budeme pravdepodobne svedkami nárastu nesplácaných úverov a bankami vyvolaných dražieb nehnuteľností. Naopak, pri spotrebných úveroch sa sadzby držia blízko dlhodobých priemerov a aj keď sa čerpanie úverov vrátilo k predpandemickej úrovni, zatiaľ nevidím akútne riziko problémov pre domácnosti.

Ako to teda aktuálne vyzerá so zadlženosťou Slovákov?

Slovenské domácnosti boli ešte v nultých rokoch 21. storočia menej zadlžené ako obyvatelia susedných štátov, avšak s rastom ekonomiky sa výrazne rozbehlo tempo zadlžovania najmä pri hypotékach a nákupoch nehnuteľností. V súčasnosti majú Slováci druhý najvyšší priemerný dlh v regióne strednej a východnej Európy na úrovni 8 500 eur a ako jediní viac dlhov ako finančného majetku, ktorý dosahuje v priemere približne 7 500 eur.

O čom svedčia tieto čísla?

Táto štatistika nie je úplne výpovedná, keďže Slováci drvivú väčšinu svojho majetku držia v nehnuteľnostiach. To však nič nemení na skutočnosti, že pri dlhoch sú Slováci viac vystavení riziku problémov pri nesplácaní aj preto, že ich majetok v nehnuteľnostiach nie je zďaleka likvidný. To sa ukazuje na súčasnom trhu nehnuteľností, ktorý pre rýchly nárast úrokových sadzieb, neistú situáciu v ekonomike a predpredaj bývania z úvodu roka 2022 aktuálne takmer zamrzol.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa