O víťazoch v oboch kategóriách môžete rozhodnúť aj vy.

Hlasovať môžete TU

Hlasovanie trvá od 14. októbra do 25. októbra. Hlasovať môže iba prihlásený užívateľ 

Víťazov ankety Manažér roka a Investor roka vyhlási TREND spolu s víťazmi ďalších výročných cien TREND TOP dňa 24. novembra 2020.

Manažér roka 2020

Peter Brudňák, NN Slovensko

Generálny riaditeľ NN Slovensko Peter Brudňák je v poisťovníctve už 20 rokov. Vlaňajšok prežíval v znamení spájania NN s Aegonom. Zlučovali sa životné poisťovne aj dôchodkové spoločnosti. Jednou z najťažších vecí bolo podľa neho nastavenie spoločnej kultúry novej spoločnosti. „Ľuďom treba ísť príkladom. Je dobré, keď vedia, že ich slovo má váhu,“ hovorí P. Brudňák a dodáva že manažér má ľuďom umožniť podieľať sa na riadení.

Oliver Grünberg, Volkswagen Slovakia

Šéf Predstavenstva Volkswagenu Slovakia Oliver Grünberg pracuje pre značku VW už 25 rokov. S pribrzdením nákladov začal vlani, koronakríza tieto tendencie potvrdila. Spoločnosti sa vďaka efektivite a produktivite podarilo získať montáž Škody Karoq. O. Grünberg vedie Volkswagen ako svoju vlastnú firmu, čo očakáva od každého manažéra. „Zamestnanci v detaile vedia oveľa viac a majú dobré nápady, len im treba načúvať,“ hovorí šéf podniku, ktorý je prísny optimalizátor.

Lívia Naništová, Novplasta

Riaditeľka šenkvickej firmy Novplasta Lívia Naništová nerada riskuje. Nechce ohroziť stabilitu firmy. Novplasta vykazuje kontinuálny rast tržieb a zisku. Šéfka spoločnosti nechce byť otrokom ekonomického rastu. „Našou stratégiou je, že firma sa musí vedieť vždy prispôsobiť. Mať nastavené procesy tak, aby sa mohla transformovať na potreby trhu,“ hovorí. Práve preto, že Novplasta vyrába polyetylénové obalové fólie a vrecia, je aktívna aj v ekológii. Napríklad v spolupráci s SAV realizuje výskum a vývoj biodegradovateľných fólií.

Barbora Paulovič Deckerová, IBM

Riaditeľka business partners sales IBM pre strednú a východnú Európu Barbora Paulovič Deckerová vystriedala viacero riadiacich pozícií na globálnej úrovni a viedla medzinárodné transformačné projekty. Pred dvomi rokmi vymenila zdieľané služby za obchod. Jej životným štýlom je šport, v mladosti hrala profesionálne basketbal, ktorý ju naučil tímovej spolupráci. „Ľudia sú vám za výzvy vďační,“ myslí si manažérka, ktorej tím získal medzinárodnú biznisovú cenu Stevie Awards.

Juraj Habovštiak, MTS

Zakladateľ MTS Juraj Habovštiak už len dohliada na chod a stratégiu firmy. Pred 25 rokmi založil na Orave podnik, ktorý sa venuje automatizácii. Ten má tržby v desiatkach miliónov eur. A expanduje. Nový závod otvoril v Liptovskom Mikuláši a Banskej Bystrici. Manažérske vlastnosti, ktoré J. Habovštiakovi pomohli v biznise, sú uvedomiť si vlastnú nedokonalosť, schopnosť priznať si chyby a nepovyšovať sa. „Komunikovať, počúvať, nebáť sa, že ma niekto predbehne.“ 

Investor roka 2020

Päť nominácií na TREND Investora roka 2020
Zdroj: TREND
Päť nominácií na TREND Investora roka 2020

Kia Motors Slovakia

Na éru elektromobility sa kórejská automobilka Kia Motors Slovakia pripravuje už dlhší čas. Masívne investovala do technológií, ktoré súviseli s novým vozidlom Ceed a hybridnými verziami iných modelov. „V závere vlaňajška sme do portfólia zaradili plug-in hybrid Ceed Sportswagon,“ uvádza výkonný riaditeľ Kia Motors Slovakia Kyong-Jae Lee. Podnik od roku 2006 dodnes vyprodukoval milióny vozidiel. Investície do modernizácie technológií a s tým spojenej úpravy výrobných liniek si vlani vyžiadali asi 166 miliónov eur.

Slovak Telekom

Investície sú pre telekomunikačný trh kľúčové. Uvedomuje si to aj Slovak Telekom (ST), ktorý vlani investoval 188 miliónov eur do niekoľkých oblastí. Prvou je fyzická infraštruktúra vrátane optických sietí, druhou je upgrade metalickej siete. Tretí smer sú mobilné siete, štvrtou investície do IT platforiem. Piatym pilierom je televízia a jej obsah. Ambíciou ST je podľa riaditeľa pre Slovensko Dušana Švaleka pokryť milión domácností gigabitovým pripojením na optiku do dvoch až troch rokov.

Vetropack Nemšová

Obec Nemšová sa pýši vyše storočnou tradíciou výroby skla. Nadnárodný koncern Vetropack, do ktorého tunajšie sklárne patria, investoval za dva roky do komplexnej výmeny mechanizmov viac než 50 miliónov eur. Výsledkom je objemnejšia výroba, viac pracovných miest a menší negatívny dosah na životné prostredie. Kým staré taviace vane mali kapacitu 230 ton roztaveného skla denne, dnes dosahuje maximálna kapacita 300 až 320 ton za deň, priblížil Boris Sluka, generálny riaditeľ spoločnosti Vetropack Nemšová.

Západoslovenská distribučná

Západoslovenská distribučná (ZSD), v ktorej má popri štáte 49-percentný podiel nemecký E.ON, sa modernizácie energetickej infraštruktúry chopila v spolupráci s E.ON Česká republika a s podporou EÚ. Na slovensko-českom pohraničí rastie najväčšia inteligentná distribučná sieť v Európe, vysvetľuje predseda Predstavenstva ZSD Tomáš Turek. Rozsiahla obnova distribučnej siete zahŕňa výstavbu a rekonštrukciu nadzemných a podzemných vedení, budovanie inteligentných trafostaníc či nasadenie nadzemných a podzemných optických vedení. Investícia dosiahla viac ako 182 miliónov eur, polovicu dala EÚ.

ArcelorMittal Gonvarri

Priemyselný park pri Senici je sídlom ArcelorMittal Gonvarri. Závod vlani investoval pätnásť miliónov eur, ktoré smerovali do dostavby novej haly a inštalácie lisovacej linky na spracovanie plechov. Nový závod firma postavila vlani v Nitre, kde investícia dosiahla 27 miliónov eur. Smerovala aj do inštalácie novej linky, pričom nábeh výroby sa začal už na konci minulého roka. Závod spracováva hliníkové a oceľové plechy pre Jaguar Land Rover.  

Hlasovať môžete TU

Hlasovanie trvá od 14. októbra do 25. októbra. Hlasovať môže iba prihlásený užívateľ