Kórejská automobilka Kia Motors plánuje do štyroch rokov vyrábať v závode v Žiline nový elektrický model. Na éru elektromobility sa však žilinský podnik pripravoval už dlhší čas.

Masívne investoval do technológií, ktoré súviseli s novým vozidlom v portfóliu a najmä hybridnými verziami iných modelov. Aj vďaka tomu dnes globálna skupina so Slovenskom ráta vo svojom veľkom pláne elektromobility.

Automobilka Kia si na Slovensku plní európsky sen. Jediný podnik juhokórejskej automobilovej skupiny Kia Motor Corporation v Európe, ktorý od vybudovania v roku 2006 v blízkosti Žiliny dodnes vyprodukoval milióny vozidiel, naďalej potvrdzuje, že má potenciál rásť.

Výroba v KIA Motors Slovakia
Neprehliadnite

R. Sulík: V závode Kia sa potvrdzuje, že Slovensko má kvalifikovanú pracovnú silu

Za vlaňajšok to potvrdzujú opäť rekordné čísla produkcie, keď z liniek zišlo 344-tisíc áut, ktoré sa exportovali do viac ako 90 krajín sveta. Od spustenia výroby v decembri 2006 sa tak celkový kumulovaný počet vozidiel vyšplhal na 3,6 milióna a počet vyrobených motorov na 5,3 milióna kusov. Tento potenciál potrebovali v žilinskom podniku potvrdiť práve vlani, keď do výrobného portfólia začlenili nový model XCeed a koncom roka sa pripravovala výroba plug-in hybridných verzií modelu Ceed Sportswagon a XCeed.

Kia Motors Slovakia je nominovaná na cenu TRENDU Investor roka 2020.

Dôležitý podnik

Investície do modernizácie technológií a s tým spojenej úpravy výrobných liniek si vlani vyžiadali viac ako 160 miliónov eur. Kórejskí majitelia totiž rátajú so slovenským podnikom vo svojom najnovšom masívnom pláne mobility budúcnosti, keď chcú do roku 2025 uviesť jedenásť nových modelov elektromobilov. Predávať sa ich má až pol milióna ročne.

Fakty o investícii Kia Motors Slovakia
 • Zámer
  investícia do modernizácie výroby pre nový model a do nových technológií spojených s výrobou elektrifikovaných modelov
 • Rozsah investície
  166 mil. eur
 • Prínosy
  rozšírenie produkcie, nábor zamestnancov, výroba plug-in hybridných verzií modelov

Ako už TREND nedávno informoval, v Žiline okrem toho plánujú od roku 2024 vyrábať aj nový elektrický model segmentu C. Potvrdil to Kyong-Jae Lee, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Kia Motors Slovakia, dcérskej firmy kórejskej skupiny Kia Motors Corporation. Detaily o objemu produkcie a samotnom modeli špecifikovať odmietol, aj preto, že na finálnej podobe modelu sa stále pracuje.

Podnik Kia Motors Slovakia má preto v tejto súvislosti veľké plány, keďže značka Kia za prvý štvrťrok tohto roku zaznamenala rekordný predaj svojich elektrických vozidiel v Európe. „V tomto roku sme už spustili produkciu plug-in hybridných verzií modelov Ceed a chceme byť súčasťou tejto transformácie,“ uviedol prezident spoločnosti.

Výmena generácií

Aj preto bol minulý rok pre žilinský podnik začiatkom novej éry investícií do technológií, v ktorých úspešne, napriek nepriaznivej situácii, pokračuje aj v tomto roku. „Prakticky už od konca roka 2018 spoločnosť začala vyrábať svoju prvú mild-hybridnú technológiu so vznetovým motorom a 48-voltovým akumulátorom s názvom EcoDynamics+, ktorá sa montuje do modelu Kia Sportage,“ uvádza Kyong-Jae Lee.

Dodáva, že čoraz viac zákazníkov požaduje elektrifikované modely a aj preto od roku 2018 vyrába podnik model Kia Sportage s mild-hybridnou technológiou. Ide o najvyrábanejší model závodu v roku 2019. Jeho zastúpenie na celkovej výrobe bolo 56 percent.

KIA, motor, výroba
Zdroj: KIA

Výmenu generácií modelov žilinského podniku a potrebu inovovať naznačil už začiatok vlaňajška, keď sa v Kii rozlúčili s výrobou Kie Venga. Dlhodobý záujem o modely z tohto segmentu v Európe totiž klesal. Miesto na výrobných pásoch po Venge a skončení celozávodnej dovolenky prevzal model XCeed. Ide o novú karosársku crossoverovú verziu z modelového radu Ceed.

„V závere roka sme do nášho výrobného portfólia zaradili aj prvý elektrifikovaný model z radu Ceed a bol ním plug-in hybrid Ceed Sportswagon,“ menuje K.-J. Lee.

Hybridy majú opodstatnenie

Hybridné technológie však potrebovali širšie zastúpenie v portfóliu a práve s týmto cieľom boli realizované investície za viac ako 160 miliónov eur. Počet modelov v žilinskom podniku sa tak okrem XCeedu so spaľovacím či vznetovým motorom rozšíril aj o plug-in hybrid modelu Ceed SW a o nový XCeed v hybridnej verzii.

„Hybridné modely sú dôležitou súčasťou nášho portfólia. Napriek nepriaznivému vývoju elektrifikované modely v prvom štvrťroku tohto roka tvorili už pätinu z celkového počtu predaných áut Kia v Európe. V mnohom sa na tom podieľali práve hybridné modely,“ uviedol K.-J. Lee. „Cieľom hybridných modelov bolo vždy zaplniť istú medzeru medzi tradičnými pohonmi a elektromobilmi. V Žiline v nich budeme určite pokračovať, pretože nám potvrdili v ostatných rokoch svoje opodstatnenie na trhu.“

Rok 2019 bol pre Kia Motors Slovakia výzvou aj v oblasti výroby motorov. Od roku 2017 zákazníci preferujú kúpu vozidiel s benzínovým motorom, čo sa prejavilo zatiaľ najvýraznejšie práve v minulom roku, keď až 68 percent všetkých motorov vyrobených v dvoch motorárňach bolo benzínových.

Investície Kia Motors Slovakia
Zdroj: Trend.sk

Pokles ustáli aj vďaka inováciám

Kórejským výrobcom sa ich ambície v Žiline doteraz podarilo naplniť z každej stránky. Ich viac než dvojmiliardová investícia sa zhodnotila, závod produkuje zhruba 330-tisíc vozidiel ročne a zásobuje vozidlami značky Kia európsky trh zo 60 percent. Hoci koronakríza spôsobí v tomto roku fabrike istý výpadok v hospodárení a počte vyrobených áut zhruba na pätinovej úrovni, pre vedenie ide len o dočasný stav a situácia by sa mohla zlepšiť už v druhom polroku.

Podnik začína opäť nabiehať na trojzmennú výrobu. Práve nové modely s elektrifikovanými technológiami, ako aj vozidlá s motormi novej generácie budú do ďalšieho obdobia kľúčovým faktorom predaja. V tomto smere Kia ťahala vďaka skorým investíciám do hybridných pohonov za dlhší koniec. A to aj napriek výrazným prepadom v predaji áut v Európe.

Hoci celkový predaj v prvom štvrťroku 2020 medziročne poklesol o 14,5 percenta, pokles bol menší než pád v širšom európskom automobilovom priemysle o 26,3 percenta. Aj vďaka tomu sa trhový podiel spoločnosti Kia v Európe zvýšil z 3,2 percenta v prvom štvrťroku 2019 na úroveň 3,7 percenta v prvých troch mesiacoch roku 2020. Prispel k tomu práve predaj elektrifikovaných automobilov vyrobených aj na Slovensku.

Kia Motors Slovakia
Zdroj: Kia Motors Slovakia

V prvom štvrťroku 2020 stúpol predaj nových elektromobilov o 75 percent v porovnaní s prvým štvrťrokom 2019, na 6 811 kusov. To znamená, že predaj vozidiel s nulovými emisiami od spoločnosti Kia predstavoval v priebehu prvého štvrťroka 2020 rovných šesť percent celkového predaja značky v Európe, čo je nárast z 2,9 percenta dosiahnutého v prvom štvrťroku 2019.

Nulové emisie a nízke náklady

S realizovanými investíciami podnik v tomto roku úspešne spustil aj sériovú výrobu plug-in hybridu XCeed (PHEV). Výroba nového elektrifikovaného modelu nasledovala len niekoľko mesiacov po spustení výroby modelu Ceed Sportswagon PHEV. Kia Ceed, Sportswagon a XCeed plug-in hybridy tak ponúkajú dostatočnú alternatívu konvenčných motorov. Ceed Sportswagon Plug-in Hybrid je schopný cestovať s nulovými emisiami 60 kilometrov, kým XCeed prejde v čisto elektrickom režime 58 kilometrov.

Kia Motors Slovakia v roku 2019
 • Výroba:
  344-tisíc automobilov, 435-tisíc motorov
 • Podiel modelov
  Sportage 56 %
  Ceed 42 %
  Venga 2 %
 • Export:
  Spojené kráľovstvo 14 %
  Rusko 13 %
  Nemecko 10 %
  Španielsko 9 %,
  Poľsko 5 %
 • Tržby:
  5,59 mld. eur
 • Zisk po zdanení:
  318,6 mil. eur
 • Podnik na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí. Obchodný plán počíta v roku 2020 s výrobou 332-tisíc osobných automobilov. Investície sú naplánované na úpravu výrobných liniek v súvislosti s prípravou produkcie nového benzínového motora, ako aj montáž alternatívnych pohonných jednotiek.

Zároveň sú ďalším krokom v stratégii postupnej elektrifikácie značky Kia. Model XCeed PHEV sa postupne dostáva do predaja naprieč Európou, keďže pôvodný plán, ktorý rátal s uvedením v druhom kvartáli aktuálneho roka, narušila pandémia. Podľa K.-J. Leeho údaje za prvý polrok tohto roku ukazujú, že hybridné modely sú v obľube a objednávky na modely Ceed Sportswagon PHEV a XCeed PHEV rastú.

„Tieto dva modely predstavujú pre spoločnosť Kia ďalšiu dôležitú etapu, keď do nášho širokého radu vozidiel zavádzame moderné hnacie ústrojenstvo novej generácie. Predaj modelového radu Ceed dosiahol medziročný nárast o 46 percent počas roka 2019 a nové elektrifikované varianty ďalej zvýšia jeho príťažlivosť,“ povedal Emilio Herrera, prevádzkový riaditeľ Kia Motors Europe.

Nové modely implementované práve v minulom roku s platformami na báze elektrifikácie si zo strany spoločnosti zároveň vyžiadali obstaranie špecializovaných softvérovo-analytických nástrojov.

Kia Motors Slovakia
Zdroj: Kia Motors Slovakia

S novými investíciami už začali

V investíciách chce skupina pokračovať aj v tomto roku. A to aj na Slovensku, kde už začala realizovať novú investíciu v objeme 70 miliónov eur. Celkovo by malo ísť o 100 miliónov eur. Výrobu motorov vďaka tomu doplnia nové benzínové pohonné jednotky a niektoré ich varianty budú integrované aj do hybridných pohonov. Investovať sa bude aj do automatizácie niektorých výrobných procesov v lakovni a vo zvarovni ako aj do čiastočných modifikácií výrobných liniek.

Týmto závod zabezpečil, že všetky vyrábané automobily spĺňajú požiadavky každého trhu pre tradičných zákazníkov, ako aj zákazníkov, ktorí uprednostňujú hybridný pohon.

Na snímke je Kyong Jae Lee, prezident KIA Motors Slovakia s r.o., počas rozhovoru pre ekonomický týždenník Trend.
Neprehliadnite

Šéf Kia Slovakia: Výhodou počas krízy bola lokálna sieť dodávateľov

„Už niekoľko rokov potvrdzujeme dôležitosť slovenského podniku. To najlepšie vidno v číslach, keďže sme vlani vyrobili najviac vozidiel v jeho histórii. Naďalej tvoríme 44-percentný podiel vyrobených áut značky pre európsky trh a slovenský podnik je považovaný za jeden z najlepších v rámci skupiny,“ tvrdí prezident spoločnosti Kia Motors Slovakia.

Dôvera materskej skupiny v žilinský podnik sa vysokou investičnou aktivitou opätovne potvrdzuje. A to aj počas aktuálnej koronakrízy, keď podnik síce prerušil na dva týždne výrobu, ale ako prvý spomedzi štyroch slovenských automobiliek ju aj opätovne rozbiehal. Tento rok sa v slovenskom závode rozhodli investovať 70 miliónov eur aj do modifikácie výrobnej linky motorov a do vývoja ekologickejších pohonov. Výsledkom bude možnosť vyrábať na Slovensku druhú generáciu benzínového motora, ktorý sa bude montovať nielen do modelov vyrábaných v žilinskej fabrike Kia Motors Slovakia, ale aj v závodoch v českých Nošoviciach a v Turecku.

Kia počas pandémie
Pandémia nového koronavírusu spôsobila, že žilinský podnik Kia Motors Slovakia vyrobil v prvom polroku tohto roka o 27 percent menej vozidiel ako v tom istom období vlaňajška. Celkovo tak z výrobných liniek zišlo o niečo viac ako 131-tisíc áut. Napriek poklesu vo výrobe sa firme podarilo uviesť do sériovej produkcie plug-in hybridné verzie modelu Ceed Sportswagon v závere roka 2019 a plug-in hybridnej verzie modelu XCeed.