Mnohí ľudia si myslia, že svoju hmotnosť dokážu mať pod kontrolou. A tí, ktorí ju pod kontrolou nemajú, majú vraj len slabú vôľu. V skutočnosti je to omnoho komplikovanejšie. Človek síce môže svojou voľou krátkodobo ovládať príjem potravy, no v konečnom dôsledku jeho snaha vždy prehrá boj s mechanizmami, ktoré sú ukryté hlboko v nevedomej časti ľudského tela. Chudnutie je totiž niečo, proti čomu sa ľudské telo prirodzene bráni.

Za milióny rokov si ľudské telo nastavilo mechanizmy, ktoré reagujú rýchlo a prudko na energetickú nerovnováhu. Keď výdaj kalórií presiahne ich príjem, štítna žľaza začne produkovať menej hormónov. Môže sa to porovnať s ubratím plynu pri riadení auta – ľudské telo jednoducho spomalí. Dostane sa do stavu hladovania. Menšie množstvo týchto hormónov zníži výdaj energie, na druhej strane sa začnú produkovať hormóny, ktoré zvyšujú chuť do jedla.

Prime „Do formy"

V Prime o zdraví a športe v postcovidovej dobe môžete nájsť tieto súvisiace články: 

Hmotnostná pamäť

Už prvé pokusy zamerané na monitorovanie vplyvu hladovania na ľudské telo detailne opísali, ako fungujú vnútorné mechanizmy boja s nedostatkom energie. Ancel Keys po druhej svetovej vojne podával 32 mužom počas 24 týždňov menej ako polovicu ich bežného objemu kalórií. Tí stratili asi štvrtinu svojej hmotnosti, výrazne narástla ich podráždenosť, znížila sa ich aktivita vrátane sexuálnej. Boli stále hladní a dokonca až posadnutí jedlom – hlad ich prenasledoval aj v snoch. Ich telo si šetrilo energiu, keď jeho bazálny výdaj energie poklesol o pätinu.

Keď začali opäť jesť, ich telo sa rýchlo vrátilo do normálu a psychickej pohody. A nielen to – nakoniec pribrali dodatočné kilá nad pôvodnú hmotnosť, čo dáva evolučný zmysel. Ľudské telo bolo vystavené hladovaniu, a tak sa pripravilo na potenciálne hladovanie aj v budúcnosti vytvorením dodatočných tukových zásob. Zdá sa, že ľudia, ktorí schudnú rýchlo a nárazovo, majú v budúcnosti ešte väčšie sklony pribrať. Podobné skúsenosti zaznamenávajú účastníci súťaže Biggest Loser, kde obézni ľudia súťažia, kto za určitý čas schudne najviac. Väčšina ľudí časom získa kilá späť. Ľudské telo akoby si pamätalo pôvodnú hmotnosť a chcelo sa k nej vrátiť či dokonca ju prekonať. Predstava, že stačí znížiť príjem potravy a ľudské telo si rýchlo nájde novú metabolickú rovnováhu, je naivná. Na trvalú zmenu energetickej rovnováhy treba omnoho dlhšie obdobie než len niekoľko týždňov diéty. Dlhodobý úspech zaručí iba zmena životného štýlu a zloženia stravy.

Prime Do formy
Zdroj: TREND
Prime Do formy

Nekontrolovateľný manažér

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa