Nedostatok pohybu a nadbytok nezdravého jedla sú faktory, ktoré boli prítomné v životoch ľudí už dávno pred pandémiou covidu-19. S jej príchodom sa však tento problém ešte zvýraznil. Ľudia boli zavretí doma a množstvo ich fyzickej aktivity sa ešte zmenšilo. O to viac boli ale obklopení jedlom, keď mnohí pracovali z domu. Ľadnička sa stala po gauči ich druhou najobľúbenejšou destináciou. Pritom človek zje omnoho viac, keď má jedlo na dosah, ako keď z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti naň ani nepomyslí.

Počas pandémie sa k týmto dvom faktorom sa pridal tretí – stres. Bol to stres z obáv o to neochorieť, nestratiť zamestnanie či nezblázniť sa z uzavretých priestorov. Takáto forma stresu automaticky zvyšuje apetít – lepšie povedané podvedomé prijímanie kalórií, ktoré dokážu aspoň krátkodobo upokojiť vystresovaný organizmus. Tieto tri faktory dokopy spôsobili dokonalú búrku pre veľkú časť populácie. Kým doteraz nezdravý životný štýl spôsoboval iba postupné a dlhodobé priberanie, covid všetko zmenil.

Prime Do formy
Zdroj: TREND
Prime Do formy

Šokujúce čísla

Aj keď Američania nie sú kvôli svojej vysokej obezite ideálna vzorka, existujú dobré štatistiky dokumentujúce ich priberanie. Priemerný Američan získava od svojej mladosti na váhe v priemere pol kila až kilo ročne. Jeho hmotnosť kulminuje tesne po päťdesiatke, odkedy sa začne postupne znižovať. Pribrať kilo ročne sa nezdá až tak veľa v porovnaní s množstvom kalórií, ktoré skonzumuje. Naznačuje to, že ľudské telo si dokáže efektívne poradiť aj s veľkým množstvom zbytočne prijatej energie, a to pomocou zvýšeného bazálneho metabolizmu.

Príchod covidu však tento postupný trend zmenil. Američania počas pandémie získali až kilo navyše, a to za každý mesiac lockdownov. Jednoducho – čím dlhší lockdown, tým viac kíl navyše. Jeden mesiac lockdownu mal na ľudskú váhu vplyv ako rok bez neho. A keďže v Spojených štátoch lockdowny neboli tak prísne a dlhé ako na Európe, najmä na Slovensku, zvyšovanie nadváhy sa určite prejavilo aj v mnohých európskych krajinách. Svedčí o tom minimálne obrovské množstvo bežcov a cyklistov, ktoré sa po ukončení lockdownov vyrojili.  

Daň za obezitu

Pandémia sa v negatívnom slova zmysle stala čerešničkou na torte dlhodobých neblahých trendov. V Spojených štátoch až 42 percent ľudí starších ako 20 rokov je obéznych a ďalších 32 percent má nadváhu.  Slovensko za Spojenými štátmi príliš nezaostáva. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 60 percent dospelých Slovákov trpelo v roku 2016 obezitou alebo nadváhou. Mnohým ľuďom sa to vypomstilo, a to nielen s ohľadom na dlhodobé a chronické zdravotné problémy, ale aj s ohľadom na covid.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa