Prestať s fajčením je jednoduché. Už som prestal aspoň stokrát – takto znie známy výrok, ktorý je často pripisovaný Markovi Twainovi. Nevie sa však, či to bol naozaj jeho výrok, a nevie sa ani to, či sa vôbec týkal fajčenia a nie napríklad pitia alkoholu. V každom prípade sa snaha prestať fajčiť veľmi nápadne podobá na snahu schudnúť.

Nadváha vo svete aj u nás na Slovensku dramaticky rastie. Aj keď problém a jeho zdravotné následky sú už jasne pomenované, stále sa nepovažujú za dostatočne vážne. Skôr opačne – ľudia si už akosi zvykli, že mať nadváhu je normálne.

Zdravotné následky sú však alarmujúce. Až sedem z desiatich najčastejších príčin úmrtia je spojených so zlým životným štýlom. Kým sa však strata pohybu dá kompenzovať pomerne jednoducho, s chudnutím je to už omnoho ťažšie.

Ľudia sú zavalení obrovským množstvom pokušení, ktorým často takmer nemožno odolať, a takisto množstvom povinností, ktorým je ťažké sa vyhnúť. Navyše, mnohí vlastne ani nevedia, ako na to.

Prime „Do formy"

V Prime o zdraví a športe v postcovidovej dobe môžete nájsť tieto súvisiace články: 

Cieľom väčšiny ľudí je schudnúť do plaviek. To je aj hlavný dôvod, prečo sú fitnescentrá najviac zaplnené na jar. Ale takto stanovený cieľ prináša so sebou jeden zásadný problém – človeku sa s pomocou silného sebazaprenia často naozaj aj podarí do leta schudnúť pár vytúžených kilogramov, no v konečnom dôsledku a veľmi rýchlo – už na dovolenke – svoje stratené kilogramy často naberie späť.

Nehovoriac o druhej polovici roka, keď prichádza zima a s ňou obdobie Vianoc. Drvivá väčšina takýchto ľudí zaznamená jojo efekt, keď sa ich telesná hmotnosť napriek drine v posilňovni a hladovaniu nielen vráti do roka späť, ale ju aj prekročí. Schudnúť preto nie je ten správny cieľ.

Veľká vízia

Chcieť udržateľne schudnúť a pritom nezmeniť svoj životný štýl sa nedá. Človek nemôže jesť tak ako doteraz a zároveň túžiť po menšej hmotnosti. Bežný život obsahuje príliš veľa povinností a stresu, ktoré nútia ľudí siahnuť po najjednoduchších riešeniach. Spracované tovary sú jednými z nich.

Nech majú na zdravie akýkoľvek negatívny vplyv, spracované tovary stoja na troch pilieroch, ktoré je ťažké prekonať: sú lacné, dostupné a chutné. Kúpiť si čerstvú zeleninu, rybu či ovocie vyjde peňaženku viac. A to nie je jediný praktický problém. Nakupovanie a príprava jedla si vyžadujú aj veľa času. Rovnako ako športovanie. Navyše, domáce jedlo často ani nemusí chutiť tak dobre ako objednaná pizza či hamburger. Ľudia práve preto tak ľahko siahajú po spracovaných tovaroch, lebo sú rýchlym riešením pre rýchly život.

Ak sa to má zmeniť, musí sa zmeniť pohľad samotného človeka na seba a na svoje priority. Musí sa zamyslieť a stanoviť si dlhodobý cieľ, ktorý chce o niekoľko mesiacov či rokov dosiahnuť. Zhodiť pár kíl nie je cieľ. Je ním vízia jeho vlastnej budúcnosti. Vidí sa každý večer na pive alebo pripravujúci doma jedlo pre rodinu? Vidí sa ako človek, ktorý chodí behávať každý deň alebo sedí na gauči a pozerá televíziu s čipsami v ruke? Len čo si stanoví víziu, kam sa chce dostať, a tá bude v súlade s jeho snahou schudnúť, má šancu na úspech. V opačnom prípade túto snahu prebije nekompatibilita vo vlastných zámeroch.

Prime Do formy
Zdroj: TREND
Prime Do formy

Železná košeľa

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa