Ľudia sa v minulom storočí o svoju potravu príliš nezaujímali. Všetko sa však začalo dramaticky meniť až v 70. rokoch minulého storočia. Zistila sa totiž súvislosť medzi prijímaním nasýtených tukov so srdcovo-cievnymi chorobami. 

Nasýtené tuky sa nachádzajú najmä v tučnom mäse a hutných mliečnych výrobkoch, ako sú smotany, syry či maslo. Nadmerná konzumácia týchto potravín spôsobuje nárast „zlého cholesterolu” v krvi označovaného ako LDL, čo má na svedomí zvýšené množstvo srdcových a cievnych chorôb. V súčasnosti sa odporúča sa, aby ľudia nejedli denne viac ako 20 gramov týchto tukov. Pred 50 rokmi nijaké takéto pravidlá neexistovali.

Prime „Do formy"

V Prime o zdraví a športe v postcovidovej dobe môžete nájsť tieto súvisiace články: 

Keď sa však zistil negatívny vplyv nasýtených tukov na zdravie, výrobcovia potravín začali množstvo týchto látok v spracovaných tovaroch znižovať. Problém však je, že ho nahrádzali sacharidmi. Jeden problém vystriedal druhý. 

Ľudia začali jesť viac cukrov a epidémia obezity bola na svete. Jej následky na zdravie boli podobné ako v prípade nasýtených tukov, keďže obezita spôsobuje nielen vznik kardiovaskulárnych chorôb, ale aj cukrovky či rakoviny. Pre niektorých expertov na stravovanie sa cukor stal skutočným nepriateľom zdravia. Jedným z nich bol Gary Taubes, ktorý vytvoril sacharidovo-glukózový model, ktorý naznačoval, ako negatívne pôsobí cukor na ľudské telo.

Cukor, hlad a prejedanie

Logika Taubesovho modelu je jednoduchá. Len čo človek skonzumuje veľké množstvo cukrov, tie sa rýchlo dostanú do krvného obehu v podobe glukózy. Na rast glukózy reaguje pankreas, ktorý okamžite spustí produkciu hormónu inzulín. Inzulín glukózu rýchlo z krvi odčerpáva a zmení ju na tukové zásoby.

Hladina cukru v krvi čoskoro poklesne. Prijaté sacharidy sa zmenili na tukové zásoby, no keďže množstvo glukózy v krvi sa rýchlo znížilo, človek je čoskoro opäť hladný. Veľké množstvo prijatých tukov tak nakoniec spôsobí, že človek konzumuje viac, ako by mal. Zároveň z toho priberá. Toľko teória, ktorá stojí za mnohými populárnymi diétami, ktoré odmietajú potraviny obsahujúce veľké množstvo cukrov, dokonca aj vo forme ovocia.

Prime Do formy
Zdroj: TREND
Prime Do formy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa