Viac ako polovicu bytov skúpili v niektorých bratislavských realitných projektoch drobní investori. Byty chcú prenajímať alebo ich v prípade rastu cien po niekoľkých rokoch predajú.  Podľa informácií TRENDU patria medzi projekty s vysokým podielom investičných bytov najmä novostavby pozdĺž Dunaja a v blízkosti novej štvrte, ktorá vzniká pri Mlynských nivách. Tam majú svoje projekty najmä veľkí developeri ako J&T Real Estate (JTRE), Penta Investments či YIT. Podľa odhadu realitných odborníkov tam dosahuje podiel investičných nákupov 55 až 65 percent.

Na snímke dva nové bytové domy s 20 nájomnými bytmi na Rybárskej ulici v Dobšinej v Rožňavskom okrese tesne pred odovzdávaním novým nájomníkom 26. júla 2020. EASYFOTO TASR - Branislav Caban
Neprehliadnite

Byty na biznis si majitelia nechávajú na horšie časy

Mimo lukratívnych štvrtí je to oveľa menej, približne 15 až 20 percent. V rámci hlavného mesta je komplikované určiť podiel investičných bytov, lebo hranice medzi nimi a bežným bývaním sa často stierajú, prípadne sa rýchlo menia. V praxi mnoho investorov byt kúpi ešte pred definitívnym rozhodnutím, či ho bude prenajímať, bývať v ňom alebo ho časom predá. Preto sa počet a využitie takých bytov rýchlo mení. Presné štatistiky však neexistujú, oprieť sa dá len o odhady realitných kancelárii. A tie sa líšia podľa polohy, ale aj podľa konkrétneho projektu.

„V prípade miest mimo Bratislavy s potenciálom rozvoja môže byť podiel maximálne od 10 do 15 percent,“ odhaduje risk manažér spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa