Hotely a penzióny vo Vysokých Tatrách toto leto praskajú vo švíkoch pod náporom domácich turistov, ktorí kvôli koronavírusu dovolenkujú doma. Na druhej strane, mestské hotely sa trápia a niektoré sa dostali do veľkých finančných problémov.

Rastislav Mäsiar - riaditeľ Welness hotelu Alexandra
Neprehliadnite

Karanténa pre nich stále neskončila. Štát nechal hotely a penzióny v štichu

Štát neplatí načas

Prevádzkovatelia hotelov Holiday Inn v Žiline a Trnave získali od piatka (24.7) na súde dočasnú ochranu pred veriteľmi. Obe hotely sú súčasťou medzinárodnej hotelovej siete a zameriavajú sa najmä na biznis klientelu a kongresy. To sa im teraz v čase koronakrízy a po nej zjavne vypomstilo.

Ale nielen to. Za finančné problémy oboch hoteloch zjavne môže aj nečinnosť vlády a ministerstiev.

„Od  20 apríla sme zapojili oba hotely do systému karanténneho ubytovania pre repatriantov. Za služby poskytnuté Ministerstvu vnútra sme do dnešného dňa nedostali zaplatené ani jedno euro,“ tvrdí pre TREND spolumajiteľ oboch hotelov Jozef Mihálik.

Jeho zariadenia poskytovali stravu a ubytovanie pre vyše sedem tisíc ľudí. Za stravu mali dostať o ministerstva 13 eur na osobu, ale zatiaľ peniaze ani po viac ako dvoch mesiacoch nedošli. Celkovú sumu nákladov na repatriantov odhaduje J.Mihálik na viac ako 300-tisíc eur.

Ministerstvo vnútra hovorí, že výdavky na karanténu repatriantov nemalo  schválené v rozpočte na tento rok, takže s  nimi nepočítalo. Preto si ich muselo dať schváliť v zákone o štátnom rozpočete. Ten už síce prešiel parlamentom, ale ešte ho nepodpísala prezidentka a nie je účinný. Až po jeho účinnosti môže vyplácať peniaze za ubytovanie repatriantov.

„V tom čase bolo všetko zatvorené. Prevádzkovatelia zariadení sami od seba ponúkali ubytovacie kapacity, aby aspoň čo to zarobili. Robili to s vedomím, že štát im peniaze preplatí. To sa aj stane,“ dodáva rezort vnútra.

Hotely síce pomáhali v karanténe dobrovoľne po dohode s krízovým štábom okresného úradu, ale to netušili, že na peniaze budú čakať celé mesiace.

„O ochranu sme požiadali , aby sme mohli i naďalej vyplácať mzdy zamestnancom a zachovať ako tak funkčnosť hotelov do obdobia, pokiaľ nám štát nezaplatí za svoj záväzok,“ dodáva hoteliér.
Obe hotely však utrpeli aj pokles zákazníkov, keďže ich obsadenosť v júni, kedy otvorili pre verejnosť, bola len okolo 25 až 30 percent, čo je asi  polovica oproti normálnemu stavu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa