Keď mal TREND možnosť nazrieť do útrob budovy bratislavského Domu odborov – Istropolisu, bol to smutný pohľad: veľkolepé priestranné, ale prázdne chodby so žulovou podlahou, s mohutnými stĺpmi a dizajnovo zaujímavými stropmi s drevom, koncertná sála s celkom slušnou akustickou technikou. Ale aj malé kancelárie s nádychom socializmu, zničená kuchyňa s mŕtvolami vtákov na podlahe, zanedbané a nefunkčné nahrávacie a premietacie štúdiá. 

Bratislavský ground zero

Vyznávači „escape“ dobrodružstiev by si v zanedbanom objekte možno prišli na svoje. Vyľudnene a zanedbano pôsobí na človeka aj okolie Istropolisu, hoci sa nachádza na rušnej dopravnej križovatke na Trnavskom mýte. Uživiť takú obrovskú budovu bola výzva pre nedávnych majiteľov – odborárov. Nedarilo sa im to.

Nový developer Immocap Group, ktorý nehnuteľnosť kúpil pred troma rokmi, sa rozhodol, že prestavbu schátranej budovy nebude riskovať. Zrejme ju kompletne zbúra, i keď to na plné ústa nepovedal. Jasne to však naznačujú zverejnené vizualizácie.

Nový Istropolis
Neprehliadnite

Starý Istropolis zmizne. Nový bude mať koncertnú sálu väčšiu ako má Hamburg

Zrážka dvoch hodnotových svetov

Keď už je zrejmé, že budova padne, začína sa ozývať odborná obec aj mestské časti. Tí prví poukazujú na to, že je budova v štýle neskorej moderny architektonicky hodnotná, tí druhí aspoň apelujú na developera, aby tam zachoval kultúru. Nemám rád ani nostalgiu za socializmom, ani agresívnych developerov. Pri Istropolise sa stretávajú oba postoje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa