V horúcich letných dňoch na komoditným trhoch na seba púta pozornosť zlato. Jeho cena v posledných týždňoch atakuje hranicu 2-tisíc eur za uncu. Kedy tento rekordný strop zlato prekročí nie je jasné, ale analytici veria, že jeho atraktivita ešte nejaký čas pretrvá.

Predpovede kam až sa môže cena žltého kovu vyšplhať sa rôznia. Niektoré veľké americké banky sú veľmi optimistické. Bank of America napríklad predpovedá, že cena zlata môže dosiahnuť v nasledujúcich 18 mesiacoch aj na 3-tisíc dolárov za uncu. Triezvejší odhad má JPMorgan Chase, ktorá upozorňuje, že zlato už v tomto roku posilnilo o 27 percent a do konca rokamôže strácať dych.

Zlato
Neprehliadnite

Bohatí ľudia v rekordnej miere požadujú fyzické zlato, boja sa. Hrozí globálny "run na zlato"

Prílišný optimizmus

Tieto odhady považuje za príliš optimistické aj Dominik Hapl, analytik Across Private Investments. „To že by narástlo o ďalších 50 percent v najbližších mesiacoch nie je nemožné, len by som to skôr nazval veľmi odvážne,“ tvrdí.

Väčšina analytikov sa zhoduje v tom, že zlato čoskoro zdolá hranicu 2-tisíc dolárov za jednu uncu. „Pri tejto cene môže prísť k výberu ziskov, no následne očakávam cenu medzi 2-tisíc až 2300 dolárov za jednu uncu do konca roka,“ odhaduje budúci vývoj na trhu František Burda, prevádzkový riaditeľ Golden Oak Trust.

Príčiny atraktivity

Za príťažlivosťou zlata stojí niekoľko faktorov. Investori sú zúfalí z nízkych úrokov na dlhopisoch či iných aktívach. Akcie sa im už zdajú nafuknúte a drahé. Navyše, po celom svete pokračujú masívne fiškálne stimuly vlád do ekonomiky postihnutej koronakrízou.

Centrálne banky tiež nelenia a lejú do ekonomiky bilióny nových peňazí. Bilancie centrálnych bánk EÚ a USA vzrástli o viac ako 30 percent. „Znamená to, že do ekonomiky sa dostalo o 30 percent viac peňazí, ako v nej obiehalo pred vypuknutím pandémie,“ pripomína D. Hapl. Zlato tiež ťaží z rekordného prílevu hotovosti do ETF fondov obchodujúcich so zlatom.

Navyše sa obnovuje obchodné napätie medzi dvoma najväčšími hráčmi vo svetovom obchode - USA a Čínou. „Geopolitické napätie je ďalším dôvodom pre nestabilné a zle predikovateľné prostredie finančných trhov,“ dodáva Martin Sklenář, analytik Saxo Bank.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa