Na kraje by mohla prejsť časť daňovej a hospodárskej politiky štátu. Vznikli by silné regionálne vlády s viacerými ministerstvami, vysvetľuje v rozhovore pre TREND jednu z možností reformy verejnej správy Richard Rybníček, primátor Trenčína a prezident Únie miest Slovenska. Ak by ostal silný centralizovaný štát s terajšími kompetenciami, potom súčasné kraje so slabými právomocami treba zrušiť. Ak chcú politici silnejšie regióny a mestá, mali by im dať viac kompetencií, aj viac peňazí na ich výkon, tvrdí.

Aký vplyv na samosprávy bude mať sociálny balíček nedávno schválený vládou?

Pri zavedení bezplatnej mestskej hromadnej dopravy (MHD) pre niektoré skupiny cestujúcich vláda priamo vstúpila do originálnych kompetencií samospráv a zvýši tak náklady na jej financovanie. Štát nám chce nariadiť, ako sa máme správať k seniorom, študentom a zdravotne ťažko postihnutým (ZŤP). Navyše bezplatná či zľavnená MHD už v mnohých mestách funguje. Napríklad v Trenčíne dôchodcovia nad 70 rokov, ZŤP a deti do šesť rokov už jazdia zadarmo. Študenti majú výrazné zľavy. Toto je centralistické rozhodnutie štátu, ktoré ide proti nami navrhovanej reforme verejnej správy, kde ide aj o odstraňovanie duplicít v rozhodovaní a vo financovaní.

Jozef Viskupič je súčasný predseda Trnavského samosprávneho kraja a bývalý poslanec NR SR.
Neprehliadnite

Župy sú len prietokovou rúrou pre štátne peniaze. Chceme to zmeniť

Riešia niečo, čo nie je pre mestá horúci zemiak?

Presne tak. Aj preto ma to mrzí, lebo je to skôr politické rozhodnutie ako systémové. Rozumiem tomu, že to mali vládne strany v programe a chcú splniť sľuby voličom, ale je to narýchlo a nesystémové.

Pozrite si fotogalériu k článku

Hrozí, že MHD v niektorých mestách nebude jazdiť vôbec?

Môže sa to stať. Veľké mestá ako Bratislava a Košice majú pri MHD pre koronavírus a karanténu obrovské výpadky príjmov. Štát im ich zatiaľ odmietol kompenzovať. Jazdenie zadarmo ich straty ešte prehĺbi. Minister financií však naznačil, že straty štát preplatí, čo je síce fajn, ale iba oddiali riešenie skutočného rozdelenia právomocí a zodpovednosti.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa