Známa aplikácia WhatsApp, ktorá slúži na komunikáciu, mení podmienky používania. Najnovšie používatelia svojim súhlasom dovolia spoločnosti zdieľať všetky údaje o svojich telefónnych číslach, číslach ich kontaktov či lokalitách, v ktorých sa pohybujú, s jej materskou spoločnosťou Facebook.

Musk spôsobil rozruch

Firma Marka Zuckerberga sa tak dostane k ďalším citlivým údajom, z čoho však nie sú nadšení mnohí používatelia na čele so známym americkým podnikateľom Elonom Muskom. Ten na sociálnej sieti Twitter odporučil, aby ľudia začali používať konkurenčnú aplikáciu Signal, v ktorej je komunikácia šifrovaná a navyše je možné nastaviť automatické vymazávanie správ.

Čerstvý najbohatší človek na svete má obrovský vplyv, o čom svedčí aj fakt, že mnohí si jeho odporúčanie vysvetlili úplne inak. Mysleli si totiž, že Musk má zrejme podnikateľské zámery s malou a neznámou firmou Signal Advance Inc. Jej akcie začali takmer ihneď po zverejnení Muskovho príspevku raketovo stúpať, pričom ich najvyšší nárast bol až na úrovni 1 500 percent. Neskôr hodnota akcií klesla, no stále sa udržiavala na hodnote, ktorá predstavovala nárast o viac ako 500 percent.

Sociálne siete Twitter, Facebook a Instagram zablokovali účty Donalda Trumpa
Neprehliadnite

Sociálne siete blokujú účty Donalda Trumpa. K Twitteru sa pridal Facebook aj Instagram

Ne/zabezpečené údaje

Obavy z nových podmienok používania sú však na mieste. Mnohí si totiž pamätajú na škandál Cambridge Analytica z roku 2018, kedy sa ukázalo, že Facebook predal britskej konzultačnej firme osobné údaje svojich používateľov bez ich súhlasu.

Aplikáciu WhatsApp v súčasnosti využívajú viac ako dve miliardy používateľov po celom svete. Nové podmienky používania a získané údaje by mali pomôcť spoločnosti docieliť fungovanie aplikácií Facebook, WhatsApp a Instagram na jednej platforme, z dôvodu prepojenia používateľských profilov. Aktuálne je profil na Instagrame prepojený s tým na Facebooku, čím sa docielil presnejší zber dát.

Šéf Facebooku chce, aby boli profily z Instagramu, Facebooku a WhatsApp na jednej platforme
Zdroj: ARCHÍV
Šéf Facebooku chce, aby boli profily z Instagramu, Facebooku a WhatsApp na jednej platforme

Tí, ktorí nebudú s novými podmienkami súhlasiť, do 8. februára 2021 jednoducho prídu o svoj prístup do aplikácie. Hovorca aplikácie WhatsApp uviedol, že nové podmienky sa netýkajú používateľov z Európskej únie či Veľkej Británie. Na oficiálnej stránke aplikácie sa však uvádza, že za špecifických podmienok môže údaje používateľov zdieľať so spoločnosťou Facebook. Jednoducho povedané, osobné údaje používateľov sú zdieľané podľa potreby stále a dokonca aj mimo USA.

Ako je na tom konkurencia?

Je potrebné si uvedomiť, že takzvané četovacie aplikácie určené na komunikáciu zberajú obrovské množstvo citlivých údajov. WhatsApp zbiera okrem už spomenutých kontaktov a dátach o lokalite aj identifikačné číslo zariadenia, reklamné dáta, históriu nákupov, e-mailové adresy či rôzne diagnostické údaje.

Vlastná aplikácia spoločnosti Apple iMessage je na tom o niečo lepšie. Zbiera „len“ telefónne číslo používateľa, identifikačné číslo zariadenia, históriu vyhľadávania a e-mailové adresy. Z pohľadu zberu dát je preto najlepšou alternatívou jednoznačne aplikácia Signal, ktorú vo svojom tweete odporúča aj samotný Musk. Signal totiž nezbiera žiadne dáta okrem telefónneho čísla používateľa. To však nie je prepojené s jeho identitou.

Absolútnym extrémom z hľadiska zberu dát je komunikačná platforma Facebook Messenger. Okrem telefónneho čísla, lokalizácie či e-mailovej adresy totiž zbiera aj informácie o zdraví, fotografie, videá, zvukové údaje, históriu vyhľadávaní, históriu nákupov či množstvo ďalších osobných údajov.