Najznámejšie sociálne siete na svete stratili trpezlivosť s príspevkami Donalda Trumpa, nakoľko väčšina z nich je nepravdivých a vyvolávajú zbytočné vášne vo verejnosti. Sociálna sieť Twitter historicky prvýkrát upozornila používateľov na to, že americký prezident zverejnil nepravdivé príspevky, v máji minulého roka.

V tom čase Donald Trump zverejnil dva príspevky, ktoré sa týkali prezidentských volieb. Trump v nich kritizoval možnosť voliť poštou a navyše sa vyjadril, že voľby budú aj vinou tejto možnosti zmanipulované. Sociálna sieť pod Trumpovými príspevkami zverejňovala upozornenia, že ide o lživé tvrdenia a zároveň odkazovala na viac informácií.

Twitter svoje kroky obhajoval tým, že americký prezident svojim konaním porušil pravidlá, ktoré okrem iného zakazujú manipuláciu a zasahovanie do volieb. Trump naopak obvinil Twitter z porušovania slobody slova a zasahovania do priebehu prezidentských volieb.

Varovanie pre Trumpa

Najnovšie sociálna sieť Twitter zablokovala účet Donalda Trumpa na dvanásť hodín a niekoľko jeho príspevkov bolo zmazaných. Okrem toho dostal Trump varovanie pred úplným zrušením svojho účtu. Stalo sa tak po tom, čo Trump burcoval svojich sympatizantov, ktorí o niekoľko hodín neskôr zaútočili na sídlo Kongresu. Donald Trump sa vo videu označil za víťaza skončených prezidentských volieb, opäť spochybnil ich priebeh a uviedol tiež, že nikdy neprizná porážku v prospech nového amerického prezidenta Joea Bidena.

K sociálnej sieti Twitter sa pridali aj Facebook či Instagram, ktoré účty Donalda Trumpa zablokovali na 24 hodín, počas ktorých nebude môcť zverejňovať akýkoľvek obsah. Facebook navyše natrvalo vymazal spomínané video a aktívne vyhľadáva a odstraňuje príspevky, ktoré schvaľujú útok na Kongres, či vyzývajú k noseniu zbraní a účasti na násilných protestoch. Facebook sa tiež rozhodol, že bude k príspevkom, ktoré spochybňujú výsledok volieb pridávať upozornenie: „Joe Biden bol zvolený za nového amerického prezidenta, výsledky boli certifikované všetkými 50 štátmi“.

Sloboda slova je jedna vec, no šírenie lží, ktoré vyvolávajú násilné protesty je vec druhá. Krok najväčších sociálnych sietí na svete je dôkazom toho, že podobný postup podniknú aj voči ďalším osobám bez výnimky. Šírenie lží totiž môže mať tragické následky, obzvlášť ak ide o vplyvného človeka s miliónmi sympatizantov.