Slovensko by sa mohlo začať pomaly otvárať, predbežne už od 19. apríla. Z radov odborníkov čoraz častejšie zaznievajú hlasy o potrebe zmeny stratégie testovania štátu i v rámci Covid automatu, nasadením samotestov a postupným otváraním ekonomiky. Rozhodnutie o väčšej slobode by privítali mnohí, ak bude epidemiologická situácia naďalej priaznivá. 

Najnovšie došla trpezlivosť kaderníctvam a kozmetickým salónom. Otvárame za každých okolností, a to už 15. apríla, uviedli v memorande na záchranu odvetvia osobných služieb drobní podnikatelia a živnostníci. „Ľudia všeobecne už strácajú nádej a už nemajú chuť do tej svojej roboty,“ konštatovala nedávno pre médiá Karolína Volková, prezidentka Asociácie profesionálov krásy.

V dlhodobých problémoch je aj najpostihnutejšia časť ekonomiky a to gastrosektor. „Gastro potrebuje plán znovuotvorenia, potrebuje kroky, ktorými sa opätovne naštartuje spotreba,“ uviedla pre TREND hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro Magdaléna Koreny.

V obmedzenom režime musia všetci fungovať kvôli nariadeným opatreniam štátu už viac ako rok. Biznis potrebuje poznať jasný plán prežitia na najbližšie obdobie i harmonogram potenciálneho otvárania prevádzok. Nádej sa pre nich črtá už zhruba o dva týždne.

TREND zisťoval, aké reálne možnosti prichádzajú do úvahy a ako sa plánujú uvoľňovať opatrenia u nás a v susedných krajinách.

Slovensko

Slovenská vláda predĺžila od 20. marca až do 28. apríla núdzový stav o ďalších 40 dní. Hlavný hygienik Ján Mikas však pred pár dňami naznačil, že viaceré prevádzky by sa mohli otvárať už po veľkonočných sviatkoch.

„Ukazuje sa, že máme šancu na zmenu k lepšiemu. Je to pre nás po dlhom a ťažkom období povzbudenie,“ uviedol pre médiá. Sedemdňový priemer nových prípadov ochorenia sa pohybuje podľa dátového úložiska JHU CEESE Covid Data na úrovni 1 041.   Podobne ako vlani v tomto čase, otváranie prevádzok a uvoľňovanie opatrení by mohlo byť rozdelené do štyroch fáz. Začiatok tej prvej bol minulý rok stanovený na 22. apríla. 

Myšlienku rozvoľnenia opatrení pripustil pre médiá aj premiér Eduard Heger s tým, že odborníci budú o tom diskutovať. Chceme klesajúci trend držať a postupne zapínať život späť, ako ho ľudia poznali pred pandémiou, dodal premiér. 

Dôležité však nateraz je, že hospitalizovaných je už mierne pod hranicou tritisíc ľudí. „Pod touto hranicou hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla," uviedla pre médiá hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Upraviť by sa mohli aj pravidlá v Covid automate. Jeho problémom je, že sa pozerá príliš dozadu, nie dopredu, pričom vláda by potrebovala zmeny zavádzať oveľa promptnejšie.  

Eduard Heger a minister vnútra SR Roman Mikulec
Neprehliadnite

Všetci ukážte zostatky na účte. Mikulec chce odhaliť špinavé peniaze za milióny eur štátu

Postupné uvoľňovanie opatrení by mohlo nastať v závislosti od epidemickej situácie v konkrétnom regióne. Slovensko pôjde zrejme podobnou cestou, ako okolité krajiny – spustiť by sa mohli drobné služby, otvoriť terasy v reštauráciách či prevádzky obchodov s obmedzeným počtom zákazníkov.

V hre je viacero návrhov. Napríklad pohyb v prírode s negatívnym testom aj mimo okres. Obnoviť by sa mohli bohoslužby s obmedzením jednej osoby na 15 metrov štvorcových. Tiež aj bazény a plavárne pre maximálne šesť ľudí s negatívnym testom. Podobne ako vlani, otvoriť by sa mohli tiež obchody s obmedzeným počtom zákazníkov, prípadne i hotely za prísnych epidemiologických opatrení.  Home office by už nebol nariadený, ale len odporúčaný.  

Nový šéf zdravotníctva Vladimír Lengvarský avizoval, že názory odborníkov bude počúvať. Na zvládnutie situácie prichádzajú do úvahy aj nové prístupy. Štát ešte začiatkom marca objednal 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie. Tie by mohli byť čoskoro k dispozícii napríklad v školách, ale aj v domácnostiach.

penzion
Neprehliadnite

Stovky hoteliérov a hostinských kvôli pandémii končia, zbavujú sa priestorov

Stále však u nás platí, že do zamestnania môžu ochodiť iba tí, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu. Okrem negatívneho testu na covid-19 treba mať aj potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miestom výkonu práce. V čiernych a bordových okresoch platí test 7, v červených 14 a v ružových 21 dní. Aj toto by odborníci mohli predbežne prehodnotiť.

Česko

Núdzový stav a obmedzenie pohybu v Česku kvôli pandémii skončí 11. apríla (začal sa 5. októbra 2020). Vláda už nebude žiadať o jeho predĺženie, uviedol pre médiá český premiér Andrej Babiš. Sedemdňový priemer nových prípadov ochorenia sa pohybuje na úrovni 5 293.

Donedávna mohli vyhlásiť núdzový stav najviac na 30 dní, na ďalšie predĺženie potrebovali súhlas Poslaneckej snemovne. V polovici februára však snemovňa prijala tzv. pandemický zákon. Ten umožňuje ministerstvu zdravotníctva rozhodovať o uzavretí obchodov či služieb, a to bez potreby núdzového stavu, čo je zásadná zmena.

Od 12. apríla tak v Česku prestane platiť zákaz cestovania medzi okresmi ako aj zákaz nočného vychádzania medzi 21.00 a 5.00 hodinou. Výnimky platia aktuálne len pre ľudí cestujúcich do práce, na úrad či k lekárovi.

Na snímke vpravo minister financií SR Eduard Heger a vľavo premiér SR Igor Matovič . FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Dane v Česku i na Slovensku: rozdiely sa prehlbujú. U susedov reformy, u nás opäť plány

Rezort zdravotníctva tiež upravil podmienky návratu ľudí zo zahraničia. Od 5. apríla je povinný pred vstupom do Česka povinný test na koronavírus len pre cestujúcich z vysokorizikových krajín označených tmavočervenou farbou (napríklad Poľsko, Maďarsko, Francúzsko, Taliansko). Krajiny ako Slovensko, Rakúsko či Nemecko patria do červenej zóny.

Novinkou od 28. marca je, že sa zrušila pre vodičov nákladnej dopravy povinnosť preukazovať sa pri vstupe do Česka negatívnym výsledkom antigénového či PCR testu. Respirátory sú povinné všade okrem bydliska, aj vo vonkajších priestoroch.

Rakúsko

Od 1. apríla sa v Rakúsku pendleri musia preukazovať negatívnym testom dvakrát týždenne, pričom ten nesmie byť starší ako 72 hodín. Zmenil sa aj interval povinnej online registrácie (Pre-Travel-Clearance), a to z najmenej raz za 7 dní na najmenej raz za 28 dní alebo pri každej zmene údajov zadávaných pri registrácii.

Sedemdňový priemer nových prípadov ochorenia sa pohybuje na úrovni 3 062. Vo Viedni a dvoch ďalších spolkových krajinách na východe krajiny Burgenlande a Dolnom Rakúsku, platí do 11. apríla tvrdý lockdown, ktorého súčasťou je aj 24-hodinový zákaz vychádzania.

Gastronomické prevádzky zostávajú aj v iných regiónoch až na výnimky zatvorené, rovnako i ubytovacie, rekreačné  a kultúrne zariadenia. Od 20.00 hodiny do 6.00 hodiny platí obmedzenie voľného pohybu. Povinné je nosiť respirátor FFP2 v mnohých oblastiach, vrátane prostriedkov verejnej dopravy, obchodov, služieb a trhovísk.

Od mája chce vláda začať uvoľňovať opatrenia v gastro sektore, športe, kultúre i turizme. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz pre médiá počas veľkonočných sviatkov prisľúbil, že dôjde k otvoreniu športových a kultúrnych zariadení, gastronomických prevádzok, ako aj k uvoľneniu obmedzení v oblasti cestovného ruchu.

Reagoval na fakt, že po tom, čo bude v máji zaočkovaná väčšina starších ľudí, odľahčí sa situácia v nemocniciach a bude možné zmierňovať opatrenia. V lete sa podľa neho všetci budú môcť vrátiť k bežnému životu pred pandémiou.

Maďarsko

Kontroly hraníc v Maďarsku sú nariadené až do 8. apríla. Od 1. septembra minulého roka platí zákaz vstupu na ich územie iným, ako maďarským občanom. Prípadne tam môžu vstúpiť cudzinci s oprávnením na trvalý pobyt a ich rodinní príslušníci.

Po ukončení veľkonočných sviatkoch dochádza aj zmierneniu karanténnych opatrení. Sedemdňový priemer nových prípadov ochorenia sa pohybuje na úrovni 6 961. Ako avizoval začiatkom apríla pre maďarské médiá predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, jeden až dva dni po sviatkoch bude zaočkovaných už dva a pol milióna ľudí.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Hegerove e-faktúry inšpirovalo k nápadu susedné Maďarsko

Preto bude plánovaným spôsobom možné otvoriť obchody a sektor služieb, dodal V. Orbán. Skutočne k tomu aj dochádza. Obchody budú môcť byť otvorené od 7. apríla v čae od 05.00 hodiny do 21.30 hodiny, pričom na desať metrov štvorcových plochy predajne bude môcť byť len jeden nakupujúci. Nosenie rúšok je naďalej povinné na (určených) verejných priestranstvách, v obchodoch a prostriedkoch hromadnej dopravy.

V. Orbán avizoval, že to, čo fungovalo v prvej a druhej vlne pandémie, v prípade britskej mutácie koronavírusu počas tretej vlny už nefunguje. Nie je podľa neho možné zastaviť ju zákazmi či zatváraním prevádzok, iba ju spomaliť.

Poľsko

Táto krajina patrí medzi tie, ktoré sú stále veľmi zasiahnuté pandémiou. Sedemdňový priemer nových prípadov ochorenia sa pohybuje na úrovni 25 786. Najviac ich je v Sliezskom vojvodstve. Dokonca 31. marca v Poľsku pribudlo 653 úmrtí v súvislosti s týmto ochorením, čo je najviac od začiatku roka 2021.

Uvoľňovanie opatrení poľská vláda neavizovala práve kvôli pretrvávajúcemu stavu. Platí, že všetci, ktorí vstúpia na územie krajiny a majú tam pobyt alebo bydlisko, musia absolvovať 10-dňovú karanténu. Tí, ktorí prichádzajú z krajín schengenského priestoru, musia mať negatívny výsledok testu nie starší ako 48 hodín od obdržania výsledku.

Nemecko

Celoštátny lockdown predĺžili až do 28. apríla, hoci pôvodne mal platiť do 28. marca. Snažia sa tam zvládať tretiu vlnu pandémie, ale počet nových prípadov je stále vysoký. Sedemdňový priemer sa pohybuje na úrovni 14 729.

Väčšina prevádzok je zatvorená od 16. decembra 2020, pričom reštaurácie, bary či voľnočasové zariadenia už od začiatku vlaňajšieho novembra. Nemecko koncom februára 2021 otvorilo školy a v marci  aj obchody, v určitých oblastiach aj niektoré služby vrátane kaderníctiev, kvetinárstiev či železiarstiev.

Podľa medializovaných informácií postupne hlásia väčšiu miery slobody po odznení tretej vlny, avizoval médiám nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Navyše, pre kompletne zaočkovaných ľudí proti koronavírusu by mali v budúcnosti platiť rovnaké pravidlá, ako pre osoby s negatívnym výsledkom testu.

Kto je zaočkovaný, bude môcť ísť bez ďalšieho testu do obchodu či ku kaderníkovi. Osoby, ktoré dostali obe dávky vakcíny proti covidu-19 nebudú vraj musieť podstúpiť ani 14-dňovú karanténu.

Tí Slováci, ktorí by chceli do Nemecka vycestovať, musia počítať s tým, že Slovensko je od 28. marca zaradené medzi vysokorizikové oblasti. Cestujúci musia mať už pred nástupom do lietadla, vlaku či autobusu smerujúceho do Nemecka, alebo pri vstupe na ich územie, negatívny antigénový alebo PCR test, nie starší ako 48 hodín.

Neplatí to pre tých, ktorí sa zdržia na danom území menej ako 72 hodín, prípadne zabezpečujú cezhraničný prevoz osôb, alebo tovarov cestnou, železničnou, lodnou alebo leteckou dopravou.