Vy viete, koľko financií máte na účte, ale chce to vedieť aj štát. Konkrétne chce poznať, aký je váš aktuálny bankový zostatok. Minie na to odhadom tri milióny eur, hoci európska legislatíva hovorí o predpokladaných nákladoch 500-tisíc eur. Môže za to chystaná reforma na boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí, ktorá je zahrnutá do plánu obnovy. Problémov je však oveľa viac.

Rezort vnútra pripravuje vlastný návrh vytvorenia centrálneho registra účtov, ktorý ide výrazne nad rámec európskej legislatívy. Schváliť ho chce od augusta tohto roka, pričom gestorom bude rezort financií.

Na snímke zľava minister vnútra Roman Mikulec, podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger počas tlačovej konferencie Ministerstva financií na tému: Spolupráca štátnych orgánov v boji proti daňovým únikom a tunelovaniu verejného majetku, 9. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Všetci sme pre vládu kriminálne podozriví. Odhalíme jej svoje bankové kontá

Hoci jedným z cieľov plánu obnovy je výrazný boj proti goldplatingu, teda prijímania prísnejších noriem ako požadujú európske pravidlá, Slovensko ide proti tomu. A zasiahne pritom aj do ľudských práv, ochranu bankového tajomstva či citlivých údajov.  TREND zisťoval viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa