Príliš vágny, nastavený len na formálne pripomienkovanie a málo ambiciózny pre biznis. Takto neraz hodnotia podnikatelia priority plánu obnovy, teda Národného integrovaného reformného plánu z dielne rezortu financií.

Čerpať sa z neho má až do roku 2026 zhruba šesť miliárd eur. Preto by rozhodne nemal byť iba podpultovým materiálom, ktorý poznajú len vyvolení. Až do 8. marca o ňom nikto zvonku ani nechyroval a po 14 dňoch sa skončilo aj jeho medzirezortné pripomienkové konanie.

V 18 komponentoch sa plán zameriava na päť hlavných priorít, a to zelenú ekonomiku, vzdelávanie, vedu, výskum a inovácie, zdravie a efektívnu verejnú správu. Do 30. apríla musí vláda poslať finálny dokument do Bruselu. 

Biznisový sektor, verejnosť ani odborníci kritikou nešetria. Vlani v lete minister financií Eduard Heger verejne sľuboval množstvo diskusií o investičných prioritách krajiny, ale skutkami tento zámer zmietol zo stola.

Dnes už je na diskusie neskoro, k celospoločenskej zhode podľa všetkého nedošlo, štát príležitosť premrhal. Najdôležitejšie bude, aby navrhnuté reformy nezostali len na papieri. Štedrá suma, ktorú Brusel na obnovu a podporu ekonomík zničených pandémiou vyčlenil, ponúka príležitosť na to, ako pokročiť v modernizácii a vybehnúť z recesie. Pozrime sa, ako si štát predstavuje čiastkové reformy pre biznis.

Pekné len na papieri

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa