Národná diaľničná spoločnosť (NDS) nepožiadala Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby pred vyhlásením skontroloval, či sa súťaž na rýchlostnú cestu R2 Košice, Šaca - Košické Oľšany nastavila správne. Uviedla to hovorkyňa úradu Jana Zvončeková.

ÚVO verzus Doležal

ÚVO za to preto nemôže prevziať zodpovednosť a po politických slovách ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala je podľa úradu otázne, prečo minister nevyužil svoju kompetenciu skontrolovať a zasiahnuť do práce svojich podriadených a prečo namiesto toho zasahuje do rozhodnutia nezávislého kontrolného orgánu.

Minister v utorok (21. 12.) kritizoval, že ÚVO zrušilo túto súťaž pre dve chýbajúce slová „alebo ekvivalent".

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) pred rokovaním 40. schôdze vlády SR v Bratislave v stredu 10. novembra 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Doležal: Klepať kameň pri D3 už bude asi budúci minister

Zvončeková pripomenula, že rozhodnutie úradu o zrušení ešte nie je právoplatné, preto o ňom ÚVO nemôže detailne a slobodne hovoriť.

„Úrad môže potvrdiť, že ministerstvu dopravy podriadené organizácie vrátane NDS mali v minulosti súťaže, ktoré boli v súlade s rozhodovacou praxou úradu, napríklad zákazka NDS - D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala vrátane tunela Višňové. Teda s praxou, proti ktorej pán minister teraz spustil ofenzívu, pričom ho podriadení zrejme neinformovali, že v minulosti sa touto rozhodovacou praxou úradu v niektorých súťažiach riadili," dodala hovorkyňa.

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) počas 35. schôdze vlády SR v Bratislave 14. októbra 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Minister Doležal v konflikte záujmov? Dôvodom je nákup predražených vysielačiek a švagriná

Na záver úrad upozornil, že politici by sa nemali stavať nad zákon ani ho zľahčovať a hovoriť o ňom ako o „dvoch slovíčkach".

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) počas mimoriadnej schôdze NR SR k nárastu cien energií v stredu 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Na východe nič nie je? Výstavba R2 Košice, Šaca - Košické Oľšany sa má začať do konca roka

„To totiž môže naznačovať snahu ovplyvňovať rozhodnutia kontrolného orgánu, aby nerozhodoval spravodlivo, ale v prospech vybraných ľudí vo vybraných súťažiach," uzavrela hovorkyňa ÚVO.

Minister považuje rozhodnutie úradu za neodborné

Minister v utorok vyhlásil, že rozhodnutie úradu o nariadení zrušenia súťaže na R2 považuje za bezprecedentné, neodborné a mimo aplikačnej praxe.

„NDS nemôže uzavrieť zmluvu, Košice nebudú mať najbližšie dva - tri roky časť svojho obchvatu, my nedokážeme vyčerpať takmer 140 miliónov eur z operačného programu Integrovaná infraštruktúra," vymenoval dôsledky minister.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie ku Konferencii Plán obnovy pre budúce generácie 11. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Ako sa budú využívať miliardy z plánu obnovy? Vláda určila presné pravidlá