Hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková priblížila, že prvý prílet Slovákov z Veľkej Británie, z Londýna-Stanstedu, zorganizovala spoločnosť charter advisory v koordinácii s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR a Ministerstvom vnútra (MV) SR. Let zabezpečil letecký dopravca Go2Sky s príletom na bratislavské letisko v piatok 20. marca približne o 21.15 h.

Počas celého letu museli mať všetci cestujúci tvárové rúška. Po prílete boli v koordinácii s MV SR prepravení do povinnej karantény, kde každý z cestujúcich podstúpil testovanie na ochorenie COVID-19. Ako dodala V. Ševčíková, na základe negatívnych výsledkov po pár dňoch môžu byť zdraví cestujúci prepustení do domácej karantény. Ide o súkromné lety bez financovania tretích strán, náklady si teda hradil každý cestujúci sám formou letenky.

Stovky Slovákov z USA 

Spoločnosť charter advisory zorganizovala v spolupráci s rezortmi vnútra a zahraničia aj repatriačný odlet z Bratislavy do Londýna v utorok 24. marca a následný prílet Slovákov z Londýna do Bratislavy v ten istý deň večer. Let zabezpečil dopravca Go2Sky Boeingom 737-800.

Spoločnosť zároveň pripravuje v koordinácii s MZVaEZ SR a so slovenskou, českou, maďarskou a slovinskou ambasádou prepravu občanov týchto krajín z USA. „Lietadlo takmer s 300 pasažiermi odletí z Washingtonu v stredu 25. marca neskoro v noci,“ spresnil spolumajiteľ a generálny riaditeľ spoločnosti charter advisory Martin Feč.

Pristáť by malo vo štvrtok približne o 9.05 h na letisku v Bratislave. „V spolupráci s MV SR a ambasádami participujúcich krajín pôjdu slovenskí občania rovno do karantény. Občania ostatných krajín budú okamžite po prílete prevezení do vlastnej krajiny, kde sa budú riadiť bezpečnostnými opatreniami a pokynmi danej krajiny,“ doplnil M. Feč.

Civilné lety zakázané

Hovorkyňa letiska podotkla, že v prípade organizovaných skupín a repatriačných letov organizovaných Slovenskou republikou je vracajúcim sa občanom Slovenska podľa opatrenia vedúceho hygienika nariadená izolácia v zariadeniach určených MV SR na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19. 

Po zistení negatívneho výsledku testov tieto osoby musia podstúpiť domácu izoláciu v celkovej dobe 14 dní od návratu. Cestujúcim sa preto po prílete nemeria na letisku telesná teplota a nevypĺňajú na palubách lietadiel dotazníky.

Okrem toho pristávajú v týchto dňoch na bratislavskom letisku aj lety so zdravotníckymi pomôckami, ako sú rúška, respirátory či testery. Tie priváža na Slovensko flotila Leteckého útvaru MV SR. Plánované sú aj prílety nákladných lietadiel An-124 Ruslan či ďalšie humanitárne cargo lety.

Zároveň je podľa V. Ševčíkovej letisko i naďalej otvorené pre súkromné, záchranárske či technické lety. Civilné lety sú zakázané aktuálne s platnosťou do 27. marca, o prípadnom ďalšom predĺžení zákazu letov rozhodnú štátne orgány.