Rusko označilo návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane za „čistú provokáciu“. Moskva zároveň tvrdí, že Čína má plné právo prijať opatrenia na ochranu svojej suverenity a územnej celistvosti. Vyplýva to z utorkového vyhlásenia ruského ministerstva zahraničných vecí, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

„Vyzývame Washington, aby sa zdržal krokov, ktoré podkopávajú regionálnu stabilitu a medzinárodnú bezpečnosť, a aby uznal novú geopolitickú realitu, v ktorej už nie je priestor pre americkú hegemóniu,“ napísal ruský rezort diplomacie.

Solidárni s Čínou

Moskva vyjadrila plnú solidaritu s Pekingom ešte pred príletom Pelosiovej na Taiwan. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok uviedol, že takáto návšteva „zvyšuje napätie v regióne“ a obvinil Washington, že si vyberá „cestu konfrontácie“.

„Chceme ešte raz zdôrazniť, že s Čínou sme absolútne solidárni, jej postoj k problému je pochopiteľný a absolútne opodstatnený,“ dodal Peskov.

Pelosiová je najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve Taiwanu za uplynulých 25 rokov. Čína považuje tento fakticky nezávislý ostrov za súčasť svojho územia. Tchaj-pej však dlhodobo tvrdí, že je odhodlaný pevne si brániť svoju slobodu, demokraciu a bezpečnosť.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Washington - Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová počas brífingu po eskalácii napätia medzi USA a Iránom v americkom Kongrese vo Washingtone 9. januára 2020. Snemovňa reprezentantov Spojených štátov bude vo štvrtok hlasovať o rezolúcii, ktorej cieľom je obmedziť vojenské opatrenia prezidenta Donalda Trumpa týkajúce sa Iránu po tom, ako Trump nariadil zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního. Oznámila to predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pel
Neprehliadnite

Pelosiová spôsobila ohlásenou návštevou Taiwanu rozruch. Čína zúri, Rusko pení