Rusko považuje očakávanú návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane za „provokáciu", ktorej cieľom je vyvinúť tlak na Peking, uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovov, informuje agentúra Reuters. 

Čína je rozzúrená potenciálnou návštevou predsedníčky Snemovne reprezentantov USA na Taiwane. V pondelok hovorca Číny varoval, že jej armáda sa „nebude nečinne prizerať", ak sa návšteva uskutoční.

Na tlačovom brífingu Zacharovová uviedla, že Rusko podporuje Pekingom presadzovanú zásadu jednej Číny a je proti nezávislosti Taiwanu „v akejkoľvek forme".

Denník The Guardian priniesol analýzu situácie a toho, ako sa Čína môže inšpirovať konaním Ruska na Ukrajine.

Peking dnes vníma zjednotenie s Taiwanom ako súčasť projektu Si Ťin-pchinga na národné omladenie. Čínsky prezident sa pri viacerých príležitostiach vyjadril, že uprednostňuje mierové zjednotenie, ale podobne ako predchádzajúci čínski lídri prisľúbil, že v krajnom prípade nevylúči ani vojenskú možnosť. Nanešťastie, so zhoršujúcimi sa vzťahmi medzi Čínou a Západom sa po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu čoraz častejšie hovorí o možnom zásahu na Taiwane, konštatuje The Guardian.

Ďalšie dôležité správy

KK45 archív Washington - Na archívnej snímke z 21. júla 2022 vo Washingtone predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová. Čína nezvyčajne ostrým spôsobom varovala pred prípadnou návštevou predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej na Taiwane. FOTO TASR/AP
FILE - Speaker of the House Nancy Pelosi, D-Calif., talks with reporters ahead of a planned vote in the House that would inscribe the right to use contraceptives into law, a response to
Neprehliadnite

Chaos v podaní USA. Nancy Pelosiová napriek (ne)odporúčaniam Bidena zrejme na Taiwan pricestuje