Raketoplán Unity americkej spoločnosti Virgin Galactic vo štvrtok absolvoval poslednú testovaciu misiu pred začiatkom svojej komerčnej prevádzky.

Posledný let

Išlo o celkovo piaty let spoločnosti založenej miliardárom Richardom Bransonom a zameranej na vesmírnu turistiku, pri ktorom bola dosiahnutá pomyselná hranica vesmíru, informovala agentúra AFP.

Misia modernizovaného stratosférického raketoplánu VSS Unity bola označovaná za posledný test pred začatím komerčnej prevádzky koncom júna. Letenky si už kúpilo približne 800 zákazníkov, dodala agentúra AFP.

Nehoda pilota

Vesmírny program spoločnosti Virgin Galactic mal roky meškanie - aj pre nehodu v roku 2014, ktorá mala za následok smrť pilota. Spoločnosť chcela túto prestávku využiť na opravu, údržbu a čiastočnú modernizáciu stratosférického lietadla VSS Unity aj nosného lietadla VMS Eve.

Misia Unity 25 sa začala zo základne Spaceport America v púšti v americkom štáte Nové Mexiko. Asi hodinu po štarte pilotovanej nosnej lode VMS EVE sa od nej oddelil raketoplán Unity, ktorého posádku tvorili štyria zamestnanci spoločnosti Virgin Galactic a dvaja piloti.

Raketoplán následne dosiahol výšku viac ako 87 kilometrov, čo je o sedem kilometrov viac ako definovaná hranica vesmíru. Následne po riadenom zostupe o 10.37 h miestneho času pristál na pristávacej dráhe.

V sektore „suborbitálnej" vesmírnej turistiky je konkurentom Virgin Galactic spoločnosť Blue Origin miliardára Jeffa Bezosa, ktorá do vesmíru vypravila už 32 ľudí.

Od nehody, ku ktorej došlo v septembri 2022 počas bezpilotného letu, je však raketa Blue Origin uzemnená. Spoločnosť v marci prisľúbila, že vesmírne lety čoskoro obnoví.

Ďalšie dôležité správy

KK43 - Americký raketoplán SpaceShipTwo spoločnosti Virgin Galactic letí v Novom Mexiku 1. mája 2020. Raketoplán SpaceShipTwo pomenovaný VSS Unity pristál na púšti v Novom Mexiku po prvom kĺzavom lete z letiska Spaceport America v americkom meste Upham v štáte Nové Mexiko. FOTO TASR/AP
Virgin Galactic SpaceshipTwo Unity flys free in the New Mexico Airspace for the first time on Friday, May 1, 2020. Virgin Galactic's spaceship VSS Unity has landed in the New Mexico desert after its first glide fl
Neprehliadnite

Vesmírne ambície miliardára Richarda Bransona sa môžu čoskoro rozplynúť