Neúspech vesmírnej misie viedol miliardára Richarda Bransona, aby zavrel svoju raketovú firmu Virgin Orbit, ktorú založil v roku 2017. Spoločnosť sa špecializovala na výrobu rakiet na vynášanie satelitov na obežnú dráhu. Je súčasťou Bransonovho podnikateľského impéria, ktoré zahŕňa ešte leteckú spoločnosť Virgin Atlantic a spoločnosť vesmírneho cestovného ruchu Virgin Galactic, píše spravodajský portál BBC.

V januári sa Virgin Orbit prvýkrát pokúsila odpáliť do vesmíru raketu z územia Spojeného kráľovstva. Táto misia však bola neúspešná. Rakete LauncherOne sa podarilo dostať do vesmíru, no nepodarilo sa jej dosiahnuť cieľovú obežnú dráhu.

Misia mala byť míľnikom britského vesmírneho bádania. Ambíciou krajiny bolo stať sa jedným z globálnych hráčov, ktorý by sa špecializoval na výrobu satelitov, rakiet či nových kozmodrómov.

Po neúspechu misie predala Virgin Orbit svoj prerobený Boeing a pozemky dokopy za 36 miliónov dolárov, čo je iba zlomok z hodnoty spoločnosti, ktorá v roku 2021 dosahovala úroveň 3,7 miliardy dolárov.

Centrálu Virgin Orbitu, jej závod na výrobu rakiet a vybavenie odkúpil konkurenčný startup Rocket Lab za 16,1 milióna dolárov. Prerobený Boeing 747 s názvom Cosmic Girl zas kúpila firma Stratolaunch za 17 miliónov. Spoločnosť Launcher od Virgin Orbitu za 2,7 milióna dolárov kúpila odpaľovaciu základňu a pozemok v Mohavskej púšti.

V marci firma oznámila, že prepustí väčšinu zamestnancov, pretože sa jej nepodarilo prilákať nové investície. Začiatkom apríla vyhlásila bankrot. Ešte pár týždňov predtým však s cieľom ušetriť nejaké peniaze pozastavila svoju činnosť.

Ďalšie dôležité správy

Wa 14 Newquay - Upravený Boeing 747 aerolínií Virgin Atlantic s orbitálnou nosnou raketou LauncherOne pred štartom z nového kozmodrómu Spaceport Cornwall na juhozápade Anglicka v pondelok 9. januára 2023. Pokus o historicky prvý vesmírny let, ktorý odštartovali z územia Británie, sa v utorok skončil neúspechom. Organizátori informovali o
Neprehliadnite

Bransonova vesmírna firma Virgin Orbit vyhlásila v USA bankrot, pokúša sa o predaj majetku