Ceny bývania na Slovensku sa od začiatku tohto roka neúnavne zvyšujú, no prihraničné oblasti Maďarska sú stále výrazne lacnejšie ako Bratislava a okolie. To spôsobuje rastúci záujem Slovákov o bývanie v cenovo prijateľnejších podmienkach.

Napríklad Rajka, maďarská obec nachádzajúca sa len dva kilometre od bratislavskej mestskej časti Čunovo a päť kilometrov od Rusoviec, má ceny častokrát o viac ako o polovicu nižšie než v Bratislave a okolí. Potvrdzuje to konateľ realitnej spoločnosti HUreality Attila Csöllei. Ako príklad uvádza aktuálnu dostavbu bytov v projektoch Rajkapark II a Rajkapark IV, kde ceny začínajú na 80 640 eurách. Naproti tomu v hlavnom meste sa priemerná predajná cena bytov za posledné tri týždne podľa portálu zoznamrealit.sk nachádza na úrovni niečo cez 197-tisíc eur.

Pohraničie v blízkosti slovenskej metropoly je tak logickým riešením pre mnohých, ktorí nechcú ďaleko dochádzať za prácou.

Dopyt narástol

„Prevažuje dopyt hlavne po jedno a dvojizbových bytoch, ktoré klienti kupujú ako investíciu. Potom nasledujú rodinné domy, resp. domy v radovej zástavbe,“ uvádza A. Csöllei s tým, že po novom roku trh s nehnuteľnosťami v prihraničnej oblasti Maďarska (prevažne Rajka a okolie) zaznamenal výrazný nárast, či už išlo o predaj alebo prenájmy. „Veľkú zásluhu na tom malo úplné zrušenie opatrení, ktoré platili počas pandémie covidu-19, resp. začiatok vojny na Ukrajine. Viacero klientov bolo v neistote, čo bude vo svete, preto sa rozhodli svoje peniaze investovať do kúpy nehnuteľností.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa