Ceny bývania ďalej stúpajú. V júli tohto roku sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v krajských mestách ceny bytov podľa údajov Realitnej únie SR zvýšili o 1,2 percenta. Meter štvorcový podľa týchto údajov stál 2 874 eur. Medziročne tak ceny bytov rástli o 33,3 percenta, teda o celú jednu tretinu.

Rast zatiaľ pokračuje

Napriek tomu sa už v súčasnosti dynamika rastu cien bývania spomaľuje. „S koncom augusta prichádza veľký otáznik, čo bude na jeseň. Už ani najväčší optimisti neveria, že sa zopakuje minulý rok. Od konca augusta do konca novembra sa vtedy hodnota realitného barometra zvýšila o neuveriteľných 11,7 percenta. Záujem o kúpu nehnuteľností bol enormný a pokračoval aj po novom roku. Tohtoročný jesenný nárast cien, ako aj počet záujemcov o kúpu, bude zrejme podstatne skromnejší,“ upozorňuje únia.

Ceny v niektorých väčších mestách začínajú dokonca klesať. „Hoci celý trh stále rastie, v jeho najlikvidnejšom trhovom segmente, pri starších trojizbových bytoch, klesali ceny už druhý mesiac za sebou v troch krajských mestách. Ich trhová hodnota sa znížila v Prešove, Košiciach a v Žiline,“ upozorňujú analytici Realitnej únie SR.

Záujemcovia o bývanie si tak musia klásť otázku, či je teraz ten správny čas kupovať nehnuteľnosť. Hrozí, že sa trh nachádza pod vrcholom a prípadný pád by mohol znamenať, že investované peniaze sa budú z prípadného poklesu spamätávať dlho.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa