V ankete TREND Barometer sme sa spýtali respondentov, či prinesie nižšia kúpyschopnosť obyvateľstva a ekonomická recesia aj nižšie ceny nehnuteľností. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 14. júla 2022 a pondelkom 18. júla 2022 celkovo 53 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Pozrite si výsledky ankety a odpovede:

49,1 % Nie, rast cien nehnuteľností sa iba spomalí 

Róbert Michalica, Head of Real Estate Slovakia, MiddleCap 
Neistota na realitnom trhu a zvyšovanie úrokových sadzieb môže signalizovať korekciu cien nehnuteľností. My však neočakávame nižšie ceny rezidenčných novostavieb ani dramatický prepad cien starších bytov. Je to dôsledok dlhodobého nedostatku kvalitnej ponuky, vysokej ceny stavebných materiálov, rastúcej ceny ostatných vstupov vplyvom inflácie, dlhého povoľovacieho procesu na Slovensku a nedostatku povolených projektov. Tieto faktory budú aj naďalej držať cenu kvalitných rezidenčných nehnuteľností v nových projektoch na vysokej úrovni. Je možné, že ku korekcii cien príde pri starších nehnuteľnostiach, ktoré sa nachádzajú v menej žiadaných lokalitách 

Martin Melišek, CFO, Softec 
Zníženie cien by nastalo len v prípade úplného kolapsu hypotékového trhu, ktorý neočakávam. Recesia spomalí rast cien nehnuteľností, zníženie je veľmi málo pravdepodobné. 

Marek Polic, garant projektov, KROS 
Myslím, že ceny nehnuteľnosti nebudú klesať. Ak, tak sa len spomalí ich rast. 

Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts 
Samozrejme, ceny nehnuteľností sa budú vyvíjať rozdielne v rôznych častiach Slovenska. V ekonomicky silných častiach ako napr. Bratislava sa nárast cien iba spomalí. Developeri budú stavať podľa dopytu, ktorý sa v Bratislave skôr spomalí ako prepadne. 

Peter Michajlov, konateľ a výkonný riaditeľ, SIMPLEA FINANCIAL SERVICES 
Záleží, samozrejme, na lokalite a type nehnuteľnosti, pokiaľ ale uvažujeme o nehnuteľnosti na bývanie štandardných parametrov (dvoj- či trojizbový byt v strednom a väčšom meste), prípadne rodinný dom, dopyt dnes tak výrazne prevyšuje ponuku, že ani krátkodobý ekonomický pokles nespôsobí pokles cien. Očakávam aj naďalej pozvoľný rast ich cien, nie taký dramatický ako v posledných 36 mesiacoch, ale aj tak rast. 

Tomáš Kalivoda, riaditeľ sekcie komerčného poistenia, Union poisťovňa 
Nemyslím si, že dôjde k poklesu cien nehnuteľností. Inflácia naopak favorizuje nehnuteľnosti ako vhodnú formu ochrany úspor. Či už obmedzením počtu nehnuteľností na predaj, ako aj pretrvávajúcim dopytom kupujúcich. 

Radúz Dula, country manager Slovensko, amazingplaces.sk 
Dopyt po bývaní výrazne prevyšuje ponuku. Honba na developerov, „stredoveký“ stavebný zákon a rôzne obštrukcie úradov a aktivistov stále nedovoľujú naplniť požiadavky trhu. 

Roman Malček, majiteľ, Redox 
Vysoký rast inflácie priamo úmerne ovplyvní aj rast cien nehnuteľností, možno až drasticky v desiatkach percent. 

Borek Simandl, riaditeľ, FINEP SK 
Aktuálna situácia na stavebnom trhu, kde ceny vstupov výrazne rastú, zvyšujú sa požiadavky stavebných noriem, vznikajú nové podmienené náklady a v neposlednom rade zdĺhavé povoľovanie projektov, nedávajú priestor na pokles cien nových bytov. 

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies 
Rast cien bude záležať aj od lokality, inflácie, cien stavebných materiálov a podobne. 

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave 
Dôvody treba vidieť v štruktúre nákladov stavebných podnikov, meniacim sa podmienkam financovania nehnuteľností (predlžovanie splatnosti úverov nad strednú dĺžku života), celkovým záujmom domácich a zahraničných klientov. A, samozrejme, treba brať do úvahy aj postoje špekulatívnych investorov. 

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta 
Nie - inflácia a kríza by museli byť ozaj veľké. 

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company 
Vždy to bolo tak. 

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum 

Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies 

Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR 

Norbert Kuchta, riaditeľ, Trumpf Slovakia 

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska 

Anna Hudáková, business & HR consultant 

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co 

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron 

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa 

Daniel Dobrovič, marketingový špecialista, DB Schenker 

34 % Čiastočne, slabšia ekonomika zastaví ich rast 

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka, Agapé Senior Park 
Osobne sa domnievam, že k poklesu cien nedôjde, určite nie vo väčších mestách. Efekt, ktorý očakávam, je aspoň spomalenie respektíve zastavenie rastu cien nehnuteľností vplyvom poklesu na strane dopytu. Má to však svoju zotrvačnosť. S infláciou a nižšou kúpyschopnosťou obyvateľstva sa boríme už mesiace, priemerné ceny bytov a domov však plynulo rastú ďalej. 

Karol Ponesz, country manager Slovakia, Mattoni 1873 
Napriek tomu, že inflácia výrazne ukrajuje z kúpyschopnosti obyvateľstva, nepredpokladám významnejší pokles cien nehnuteľností, skôr stagnáciu. Vplyv na to môže mať nižšia ponuka nehnuteľností, ale i možno spomínaná inflácia, keď mnohí ľudia radšej investujú do nehnuteľnosti, aby ich peniaze nestratili hodnotu. 

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY 
Možno nižšia kúpyschopnosť zníži dopyt po nehnuteľnostiach, ale vplyv na sektor stavebníctva majú ceny energií, cena dopravy pri kalkulácii ceny novostavieb. U starších nehnuteľností sa tieto vplyvy prejavujú menej. Ich cena by mohla vzrásť sekundárne. Na základe zvyšujúceho sa rozdielu cien novostavieb a existujúcich nehnuteľností. 

Dennis Fino, CEO, Barney Studio 
Myslím si, že aj napriek nedostatku nehnuteľností sa ich trh spomalí, je to nevyhnutný dôsledok recesie a obyvateľov, ktorí jednoducho majú menej peňazí - to je fakt. 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 
Ceny nehnuteľností sú u nás veľmi nadhodnotené. Cena bytu v Bratislave v okrajovej štvrti za 4 500 – 5 000 eur/meter štvorcový je vysoko nadhodnotená a porovnateľná možno iba s veľkými metropolami ako Viedeň, Berlín, Brusel, Rím a pod. Takže zákonite bude musieť dôjsť k zreálneniu cien bytov taktiež berúc do úvahy, že hypotéky zdražejú. 

Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit 

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky 

Milan Drahoš, country manager, PEPCO SK & CZ 

Martin Šimun, predseda dozornej rady, Dôvera zdravotná poisťovňa 

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions 

Lýdia Eckhardt, majiteľka, Módny salón Lýdia Eckhardt 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex 

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas 

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media 

Branislav Rentka, CEO, m:zone 

9,4 % Určite, recesia vždy spôsobí väčší pokles cien 

Kristína Čambalová, managing director, Kharisma 
Očakávam stagnáciu cien novostavieb, prípadne mierny pokles. 

Miroslav Očenáš, CEO & Founder, Kvety.sk 
Všetko závisí od ochoty platiť viac za niečo, čo má len cenu, ale už nemá takú hodnotu. Korekcia bude namieste a určite k nej príde, keďže vyhliadky nie sú pozitívne. 

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group 

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov 

5,6 % Vôbec, ceny budú naďalej pokračovať v raste 

Roman Kučák, partner, Anodius 
Len sa zväčší priepasť medzi majetnými a nemajetnými. Pre mnoho obyvateľov sa tak kúpa vlastnej nehnuteľnosti stane nedosiahnuteľná. Najvyšší čas začať s konceptom nájomných bytov určených na dlhodobý prenájom. Navyše dane z nehnuteľností sú u nás voči zvyšku vyspelého sveta veľmi nízke. Takže aj v tomto smere sa určite budú postupom času zvyšovať náklady na strane vlastníkov nehnuteľností. 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia 

1,8 % Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné 

Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners 
Ceny nehnuteľností budú v takomto prípade pravdepodobne ustálené, prípadne budú mierne rásť. Aj napriek tomu, že aktuálne vnímame nižšiu kúpyschopnosť obyvateľstva, cena nehnuteľností závisí najmä od dopytu, ktorý však neutícha. 

Ďalšie dôležité správy

Online nakupovanie vs kamenné obchody
Neprehliadnite

Barometer: Zmenili ste po zrušení pandemických opatrení svoje nákupné správanie?