K veľkému zvratu na najvypuklejších trhoch s nehnuteľnosťami dochádza po Novom Zélande a Kanade aj v Austrálii. U našich protinožcoch sa realitná bublina naplno rozvinula a podobne ako inde vo svete začala praskať.

Ceny nehnuteľností v Austrálii klesajú rýchlosťou porovnateľnou s nástupom globálnej finančnej krízy. Rapídne zvyšovanie úrokových sadzieb totiž znižuje dopyt.

Len v júli klesli ceny bývania v celoštátnom priemere o 1,3 percenta, čo je podľa CoreLogic, spoločnosti zaoberajúcej sa údajmi o nehnuteľnostiach, tretí mesačný pokles za sebou. Päť z ôsmich najväčších miest krajiny zaznamenalo medzimesačný pokles, pričom v Sydney to bolo o 2,2 percenta a Melbourne o 1,5 percenta. O niečo menej začali klesať aj ceny v Brisbane, Canberre a Hobarte.

Pád cien v hlavnom meste austrálskeho štátu Nový Južný Wales - Sydney je však teraz ešte prudší ako za predchádzajúce obdobia. Oproti januárovému maximu sú tam domy a byty lacnejšie už o 5,2 percenta, čo je ešte viac ako 3,9-percentný pokles na začiatku roka 2008, keď sa rozvinula celosvetová finančná kríza.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa