Spomalený dopyt po nehnuteľnostiach

Aktuálne sa trend spomaleného dopytu odráža najmä na cenách nehnuteľností na sekundárnom trhu, kde predávajúci, ktorí chcú a potrebujú predať svoju nehnuteľnosť, musia zreálniť svoje očakávania z predaja bytu. Predaj novostavieb taktiež zažíva oslabený dopyt, ale v cenách sa to ešte stále neodráža. Doteraz sa predávajúci pri predaji bytov na sekundárnom trhu viezol na vlne kontinuálneho nárastu cien nehnuteľností, keďže za posledné 2 roky narástla cena realít aj o viac ako 50 percent, no minimálne nateraz je tomuto trendu koniec. 

 Nové byty v ponuke

Na realitných portáloch kontinuálne pribúdajú nové byty do ponuky. Pre porovnanie, v bratislavskej Petržalke len za 2 mesiace pribudlo do ponuky viac ako 55 kusov 3-izbových bytov, čo býval najlikvidnejší segment. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím, kedy pribúdalo do ponuky len pár kusov mesačne, je to naozaj vysoké číslo.

Keď porovnáme napríklad ponuku v menšom meste Levice, kde štandardne bývalo v ponuke okolo 20-30 nehnuteľností, dnes na realitných portáloch nájdeme v tomto meste viac ako 120 ponúk, čo je výrazne zvýšená ponuka.

Transakčný čas sa spomalil

Momentálne vplyvom ochladeného dopytu po kúpe nehnuteľností sa transakčný čas predaja realít výrazne spomalil. Kým ešte pred 4 mesiacmi mali realitné kancelárie do 24 hodín po zverejnení inzercie štandardného 3-izbového bytu v Bratislave minimálne 2 záujemcov o obhliadku, dnes je úspech ak sa im za týždeň od spustenia inzercie ozve 1 záujemca o obhliadku.

Aj po príchode na kataster je vidieť výrazný rozdiel. Pred pár mesiacmi sa na zavkladovanie zmlúv čakalo aj viac ako 1 hodinu, dnes môžete byť na katastri vybavení do 5 minút. Informácie od pracovníkov na katastri indikujú taktiež výrazné zníženie počtu transakcií.

Za posledné 3 mesiace sa dopyt po kúpe výrazne oslabil. V lete ešte bola nádej a vysvetlenie tzv. každoročnej letnej uhorkovej sezóny, no tá už je za nami a trh sa neoživil. Práve naopak, dopyt ešte viac oslabil. Keď porovnáme september 2021 a september 2022, dopyt po nehnuteľnostiach poklesol aj o viac ako 60 percent.

Viktor Obtulovič

Odborník na reality spoločnosti FinGO.sk

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora