Obchodný partner Daniela Křetínskeho Xavier Niel kúpil od katarského princa Abdalláha bin Chalífa Sáního za viac ako 200 miliónov eur palác v Paríži. S odkazom na zdroje blízkej transakcii o tom informovala agentúra Bloomberg.

Jeden z najdrahších obchodov

Ide podľa nej o jeden z najdrahších obchodov so súkromnou parížskou nehnuteľnosťou v histórii. Niel sa podľa nich v paláci s názvom Hotel Lambert zo 17. storočia nechystá sám bývať, ale chce z neho urobiť sídlo kultúrnej nadácie.

Predaj paláca prekonal svoju výšku transakciu, pri ktorej sa v roku 2011 predal za 100 miliónov eur iný parížsky palác Hotel de Soyecourt. Palác Lambert postavil v roku 1640 kráľovský architekt Louis Le Vau, ktorý sa podieľal aj na výstavbe zámku vo Versailles.

Nachádza sa na prestížnej parížskej adrese na okraji ostrova svätého Ľudovíta na ploche 43 000 štvorcových stôp a skrýva okrem iného cenné maľby dvorného maliara kráľa Ľudovíta XIV. Charlesa Le Bruna. Ten vyzdobil tiež preslávenú Zrkadlovú sálu na zámku vo Versailles.

Miliardár Niel založil a väčšinovo vlastnú telekomunikačnú skupinu Iliad, ktorá je štvrtým najväčším mobilným operátorom v Taliansku so zhruba osempercentným podielom na trhu.

Najvýznamnejšia investícia

Niel a Křetínsky každý vlastní 49 percent v holdingu Le Nouveau Monde (LNM), ktorý je jedným z akcionárov skupiny Le Monde, vydavateľmi rovnomenného denníka. Niel je vo Francúzsku známy aj svojimi investíciami do start-upov.

Brat katarského emiera kúpil Lambertov palác od bankárskej rodiny Rothschildovcov v roku 2007, podľa médií zhruba za 80 miliónov eur. Chcel tam vybudovať okrem iného parkovisko pod dobovým dláždeným nádvorím a vo vnútri zaobstarať výťahy a nové kúpeľne, čo sa nepáčilo miestnym pamiatkarom.

Akvizícia Lambertovho paláca je možná doposiaľ najvýznamnejšou Nielovou investíciou na realitnom trhu. Muž, ktorého majetok podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg činí okolo 8,4 miliardy dolárov, už vo francúzskej metropole vlastní desiatky prestížnych nehnuteľností.

Ďalšie dôležité správy

Royal mail
Neprehliadnite

Křetínský a Tkáč navýšili svoj podiel v Royal Mail, vlastnia viac ako pätinu akcií