Stovka najbohatších Čechov a Slovákov vlastní majetok v rekordnej hodnote 71 miliárd eur. Po vlaňajšom miernom poklese, ktorý spôsobil ekonomický vplyv pandémie koronavírusu, rozmnožila biznisová elita svoj majetok o viac ako jedenásť miliárd eur.

Raketový rast jej bohatstva sa opiera nielen o tohtoročné oživenie domácich, ale aj svetovej ekonomiky.

4. miesto: Daniel Křetínský - 3,5 miliardy eur

Predseda Predstavenstva Energetického a priemyselného holdingu (EPH) tento rok ďalej budil pozornosť domácich i zahraničných médií svojimi investíciami na amerických a európskych akciových trhoch.

Cez fond Vesa Equity Investment registrovaný v Luxembursku, ktorý vlastní spolu s biznisovým partnerom Patrikom Tkáčom, posilňoval pozíciu v britskej poštovej a logistickej skupine Royal Mail a najnovšie aj v holandskej PostNL. V oboch prípadoch ide o stávku na rozmach e-commerce, čo je trend, ktorý urýchlila pandémia koronavírusu.

Vesa zvýšila podiel aj v britskom maloobchodnom reťazci Sainsbury’s, vstúpila do francúzskej televíznej spoločnosti TF1 a ďalej bola najväčším akcionárom amerického predajcu tenisiek Foot Locker. Okrem toho D. Křetínský držal s P. Tkáčom v čase uzávierky cez spoločnosť EP Global Commerce zhruba 40 percentný podiel v nemeckej retailovej skupine Metro.

Aktívny je aj samotný Energetický a priemyselný holding. Ten napríklad na jar dokončil kúpu nemeckej spoločnosti STEAG Power Minerals, ktorá je európskym lídrom v spracovaní vedľajších elektrárenských produktov, napríklad popolčeka.

Na druhej strane Slovensko zablokovalo potenciálny predaj 49-percentného podielu EPH v Stredoslovenskej energetike maďarskej štátnej firme MVM, ktorá ponúkala prehnanú sumu 1,2 miliardy eur.

V novembri D. Křetínský dotiahol do konca aspoň svoj vysnívaný obchod, keď sa mu podarilo odkúpiť 27-percentný podiel v tradičnom, ale stratovom anglickom futbalovom klube West Ham United. Britské médiá odhadujú investíciu od 150 po 190 miliónov libier (175 až 225 miliónov eur).

Daniel Křetínský
  • Vek: 46 rokov.
  • Oblasť: Energetika, obchod, investície.
  • Zdroj majetku: Energetický a priemyselný holding, EP Global Commerce, Vesa Equity Investment.

Viac v Trend Prime