Pozíciu najväčšieho akcionára holandskej poštovej a logistickej spoločnosti PostNL posilňuje fond Vesa Equity Investment Daniela Křetinského a Patrika Tkáča. Posledné hlásenie regulátora ukazuje podiel fondu už 25,02 percenta, informuje portál e15.cz.

Začiatkom novembra fond držal 20,12 percenta akcií PostNL. Spoločnosť je silným hráčom holandského trhu, svoju dominanciu ukazuje aj v iných krajinách Beneluxu.

Využili klesanie na burze

„Vesa najskôr využila na zvýšenie podielu to, že v posledných týždňoch kurz akcií PostNL na amsterdamskej burze ďalej klesal. Zatiaľ čo na začiatku novembra sa pohyboval okolo 3,80 euro za akciu, štvrtkové obchodovanie zakončil na 3,45 euro,“ informuje portál.

Minuloročný májový kurz dosahoval hodnotu až päť eur. Aktuálna hodnota fondu Vesa je 443 miliónov eur.

Bank of America znížila svoju cieľovú cenu zo 4,90 na 3,10 euro, tým sa minulý týždeň akcie dostali pod predajný tlak. Dôvodom mal byť podľa analytikov pomalší rast objemu prepravených balíkov, ale aj personálne náklady.

Vzhľadom na pandémiu koronavírusu firma PostNL ťažila z nárastu online nákupov.

Zámer v logistickom sektore

Nie je jasné, či chcú Křetínsky a Tkáč svoj podiel v PostNL navyšovať, alebo ho dokonca prevziať. K investícii sa však v minulom roku vyjadril Branislav Miškovič, investičný riaditeľ Vesa Equity Investment: „Investície do PostNL potvrdzuje strategický zámer spoločnosti Vesa v logistickom sektore,“ uviedol vtedy pre e15.cz. Logistiku „poslednej míle“ považuje za rastúci biznis.

Poslednou míľou sa rozumie záverečný úsek cesty k zákazníkovi, práve ten má byť najdrahší z hľadiska nákladov.

Vesa zameraná na burzovné akcie je tiež najväčším akcionárov britskej Royal Mail, ktorej súčasťou je aj divízia GLS. „Vesa vlastní aj podiely v britských supermarketoch Sainsbury's, francúzskej televíznej spoločnosti TF1, americkom reťazci s teniskami Foot Locker a francúzskej maloobchodnej skupine Casino Guichard,“ informuje e15.cz.

Ďalšie dôležité správy

Daniel Křetínský
Neprehliadnite

Daniel Křetínský: Dokončil obchod s West Ham United a posilnil pozíciu na dvoch poštách