Spotrebitelia v najväčších ekonomikách sveta nazhromaždili v čase obmedzenia pohybu súvisiaceho s pandémiou dodatočných 2,9 bilióna dolárov. To je značná hotovosť, ktorá vytvára potenciál pre silné oživenie z recesie spôsobenej pandémiou, uviedla s odvolaním sa na svoje výpočty agentúra Bloomberg.

Domácnosti v USA, Číne, Británii, Japonsku a najväčších krajinách eurozóny šetrili peniaze v čase, keď ich pandémia koronavírusu donútila nechodiť do obchodov, ale zostať doma. A pravdepodobne v tom naďalej pokračujú, pretože reštrikcie pretrvávajú a vlády rozdávajú stimulačné pomoc.

Viac ako polovica celkovej čiastky, respektíve 1,5 bilióna dolárov, pripadá na Spojené štáty, ukazujú údaje. To je prinajmenšom dvojnásobok priemerného ročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) zaznamenaného pri poslednej expanzii a táto suma ďalej rastie.

Európska centrálna banka
Neprehliadnite

Banky v EÚ napriek koronakríze rastú, no zarábajú menej

Takéto úspory by mali podporiť hospodárske oživenie, akonáhle sa podarí dostať Covid-19 pod kontrolu a rozšíri sa očkovanie. Optimisti veria v nákupnú vlnu, že ľudia sa vrátia do obchodov, reštaurácií, zábavných podnikov, turistických miest a na športové udalosti, a tiež urýchli nákupy drahých položiek, ktoré teraz väčšinou odkladajú. Niektorí ale pochybujú a zvažujú, či peniaze radšej nepoužiť na splatenie dlhov alebo či si ich spotrebitelia nebudú ďalej hromadiť, kým zdravotná kríza úplne neskončí a pracovný trh nebude v lepšej kondícii.

V USA by utratenie peňazí usporených v minulom roku tento rok viedlo k ekonomickému rastu až o deväť percent namiesto očakávaných 4,6 percenta, odhaduje Bloomberg. Ak úspory nebudú minuté, ekonomika pravdepodobne vzrastie len o 2,2 percenta.

„Leto 2020 sa ukázalo ako falošný úsvit, ale tiež ukázalo, ako rýchlo sa môže ekonomika odraziť od dna, keď budú zrušené obmedzenia súvisiace s Covidom-19," uviedla ekonómka Bloomberg Economics Maeva Cousinová. Obrovské hotovostné úspory domácností sú podľa nej jedným z dôvodov, prečo by sa mala dopyt prudko zvýšiť.

Ekonomika
Neprehliadnite

Ekonomika eurozóny aj EÚ vo 4. kvartáli klesla, zamestnanosť však vzrástla

Spojené štáty nie sú jedinou krajinou s veľkými úsporami. Čínske domácnosti na svoje účty v bankách previedli o 2,8 bilióna jüanov viac, než by urobili normálne. Podobne v Japonsku sa objem vkladov zvýšil o 32,6 bilióna jenov a v Británii a 117 miliárd libier. V najväčších krajinách eurozóny úspory stúpli o 387 miliárd eur, z toho v Nemecku o 142 miliárd eur.

Jedným z faktorov, ktorý by mohol zvýšiť túžbu míňať, sú nízke úrokové sadzby. Tie znižujú atraktivitu sporiacich účtov. Na druhej strane je riziko, že sa ľudia rozhodnú použiť úspory na splatenie dlhu alebo si nechať rezervu kvôli pokračujúcim zdravotným rizikám či obavám o zamestnanie.

Nie každý však má dostatok peňazí. Sporili hlavne tí, ktorí zarábajú najviac, zatiaľ čo domácnosti s nižšími príjmami boli nútené siahnuť do úspor a pravdepodobne je skôr znižujú.