Ekonomika eurozóny vo 4. štvrťroku klesla menej ako naznačili predbežné údaje. Zamestnanosť sa oproti predchádzajúcim trom mesiacom mierne zvýšila aj napriek pandemickým obmedzeniam. Ukázali to v utorok spresnené údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.

Podľa aktualizovaných údajov sa hrubý domáci produkt (HDP) euroregiónu za tri mesiace do konca decembra 2020 znížil medzikvartálne o 0,6 percenta a nie o 0,7 percenta, ako signalizoval rýchly odhad. Aj v celej Európskej únii klesol HDP medzikvartálne menej, a to o 0,4 percenta namiesto o 0,5 percenta pri prvom odhade začiatkom februára. Tieto poklesy nasledujú po silnom oživení v 3. štvrťroku 2020, keď sa HDP eurozóny zvýšil medzikvartálne o 12,4 percenta a EÚ o 11,5 percenta po ich najstrmšom páde od začiatku týchto štatistík v roku 1995.

KK23 Frankfurt nad Mohanom - Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky 21. septembra 2007 vo Frankfurte nad Mohanom. Jednotná európska mena dosiahla v piatok úroveò 1,41 USD/EUR . FOTO TASR/AP  The Euro sign is seen in front of the European Central Bank in Frankfurt, central Germany, on Friday, Sept. 21, 2007. The euro kept up its unassailable upward march on Friday, breaking through US$1.41, and setting a new high, a record analysts said is likely to be broken again and again. (AP Photo/
Neprehliadnite

Dôvera investorov z eurozóny v ekonomiku vo februári klesla

Konkrétne, hospodárstvo regiónu, ktorý platí eurom, sa v období apríl-jún prepadlo o -11,7 percenta a celej Únie o -11,4 percenta oproti predchádzajúcim trom mesiacom. V medziročnom porovnaní sa sezónne upravený HDP euroregiónu v období október-december 2020 po spresnení znížil o 5 percent namiesto o 5,1 percenta pri rýchlom odhade.

Ekonomika EÚ vo 4. kvartáli klesla medziročne o 4,8 percenta, čo sa zhoduje s predbežnými údajmi. Tempo poklesu sa v oboch blokoch zrýchlilo, a to v prípade eurozóny z -4,3 percenta v 3. kvartáli a v EÚ z -4,2 percenta v období júl-september. Na ilustráciu, HDP Spojených štátov sa vo 4. štvrťroku 2020 zvýšil medzikvartálne o 1 percento (po náraste o 7,5 percenta v 3. štvrťroku) a medziročne klesol o 2,5 percenta (-2,8 percenta v predchádzajúcom kvartáli). HDP Slovenska sa podľa Eurostatu v období október-december 2020 zvýšil medzikvartálne o 0,2 percenta a medziročne klesol o 2,7 percenta.

Ak ste teda niečo platili cez portál bazar.sk, ubezpečte sa radšej, či máte na karte dosť peňazí na najbližší nákup.
Neprehliadnite

Pandémia urýchľuje zmenu nákupného správania Slovákov

Eurostat tiež uviedol, že zamestnanosť v oboch blokoch sa vo 4. štvrťroku medzikvartálne zvýšila zhodne o 0,3 percenta aj napriek obnoveniu blokád na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Tempo jej rastu sa však spomalilo, keďže v 3. kvartáli stúpla zamestnanosť v eurozóne o 1 percento a v EÚ o 0,9 percenta.

V medziročnom porovnaní sa zamestnanosť v eurozóne v posledných troch mesiacoch 2020 znížila o 2 percentá (po poklese o 2,3 percenta v 3. štvrťroku) a v EÚ o 1,7 percenta (-2,1 percenta v 3. kvartáli 2020).

Za celý minulý rok klesla zamestnanosť v eurozóne o 1,8 percenta a v EÚ o 1,6 percenta.