Pre kryptomeny začal tento týždeň rastom. Bitcoin prekonal hranicu 66 000 dolárov a pohybuje sa blízko rekordu, zatiaľ čo druhá najväčšia kryptomena ethereum vystúpila na doterajšie maximum. Podľa analytikov k tomu prispievajú pozitívne správy ohľadom kryptomien a tiež obavy z inflácie.

Krátko po 09:00 SEČ sa bitcoin na kryptomenovej burze Coindesk obchodoval za 65 962 dolárov, a za posledných 24 hodín si tak pripisoval 6,7 percenta. Vystúpil až na 66 327,40 dolára, rekord z polovice októbra je 66 974,77 USD.

Druhá najväčšia kryptomena ethereum sa v rovnakom čase predávala za 4 728 dolárov, a za 24 hodín tak vykazovala rast o 3,9 percenta. Predtým vystúpila na doterajšie maximum 4 767,55 dolára.

Kryptoaktívne aktivity

Od začiatku októbra sa cena kryptomeny ethereum zvýšila približne o 59 percent a cena bitcoinu o 51 percent. Investori minulý mesiac priaznivo prijali spustenie prvého fondu ETF, ktorý sa zameriava na futures na bitcoiny. Niektorí sa chcú pomocou týchto takzvaných kryptoaktívnych aktivít zaistiť proti inflácii.

Kryptomeny ako súčasť bankového systému

„Finančné inštitúcie chcú byť jej súčasťou, regulátori ju nechcú príliš obmedzovať," povedal k oblasti kryptomien analytik maklérskej spoločnosti IG Markets Kyle Rodda. „Sme takmer za bodom zlomu, kedy bude (táto oblasť) súčasťou systému a potom bude naozaj veľmi ťažké sa z toho vymaniť," citovala ho agentúra Reuters.

Najväčšia austrálska banka Commonwealth Bank of Australia (CBA) minulý týždeň oznámila, že ponúkne ako prvá veľká banka v krajine drobným klientom možnosť obchodovať s kryptomenami. Sprvu umožní investície do desiatich z nich vrátane etherea. Kladne sa k tejto triede aktív vyjadrila singapurská vláda a k rastu kryptomien prispela aj pozitívna nálada na akciových trhoch.

Bude New York centrom kryptomien?

Minulý týždeň napísal čerstvo zvolený starosta New Yorku Eric Adams, že chce prvé tri výplaty v bitcoinoch a že z New Yorku chce urobiť centrum odvetvia kryptomien. Podobne sa predtým vyjadril starosta mesta Miami.

ECB chce skrotiť kryptomeny
Neprehliadnite

Zarábajte na bitcoine, kým sa to dá. Hľadáčik úradov sa otočil na kryptomeny