Bitcoin sa konečne dočkal. Začiatkom minulého týždňa sa oficiálne začal obchodovať vôbec prvý bitcoinový ETF fond na Newyorskej burze, ktorý je založený na bitcoinových futures kontraktoch obchodovaných na CME (Chicago Mercantile Exchange). Bitcoinové futures sú dohody o predaji aktíva v budúcnosti, ktoré sa uzatvárajú za cenu dohodnutú v súčasnosti. Táto udalosť len podčiarkuje súčasný trend, v rámci ktorého sa bitcoin stáva čoraz štandardnejším aktívom.

Úspešný štart

ETF fond s názvom ProShares Bitcoin Strategy ($BITO) uzavrel svoj úvodný deň obchodovania s objemom obchodov prevyšujúcim 1 miliardu amerických dolárov, teda zhruba 860 miliónov eur. Fond tak prekonal svoje očakávania, keďže sa vďaka vysokému objemu obchodov počas úvodného dňa zapísal ako druhý najlepší štart ETF fondu všetkých čias hneď za fondom BlackRock US Carbon Transition Readiness ETF, ktorý vo svojom úvodnom obchodnom dni zaznamenal celkový objem obchodov vo výške 1,16 miliardy dolárov.

Bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin sa vyšvihol na nové historické maximum. V raste by mohol pokračovať ďalej

BITO ETF fond sa minulý utorok začal obchodovať na otváracej cene 40 dolárov a uzavrel deň na hodnote 41,94 dolára s rastom 4,85 percenta a s celkovým počtom 24,313 milióna zobchodovaných akcií.

Poprední svetoví analytici vyzdvihli fakt, že bitcoinový ETF fond zaznamenal vo svojom úvodnom dni „prirodzený“ objem obchodov. Prirodzený objem znamená, že ETF fond nezískal žiadny počiatočný kapitál. V prípade ETF fondov je to štandardné. Ich objem v prvý deň je totiž zvyčajne vopred naplánovaný na základe investícií veľkých investorov. Preto debutové dni často neodzrkadľujú reálny záujem retailových investorov. Bitcoinový fond však žiadne plánované investície nemal, čo poukazuje na to, že záujem o obchodovanie tohto fondu zo strany retailových investorov bol počas prvého dňa naozaj obrovský.

Bitcoinový ETF fond mohol v USA vzniknúť už dávno

Hoci prvý fond tohto druhu v Spojených štátoch uzrel svetlo sveta až teraz, pokusy o jeho vytvorenie siahajú do minulosti. Dvojčatá Cameron a Tyler Winklevossovci, ktorí sa preslávili najmä vďaka vyhranému súdnemu sporu so spoločnosťou Facebook, sa o založenie bitcoinového ETF fondu pokúšali už pred ôsmimi rokmi.

Koncom júna 2013 podali bratia žiadosť o zaregistrovanie fondu americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC). Táto žiadosť je historicky zaznamenaná ako vôbec prvý pokus o vytvorenie bitcoin ETF fondu. Spis, ktorý predložili americkej komisii mal 74 strán, z toho 18 strán tvorili riziká spojené s investovaním do bitcoinu.

Žiadosť o vytvorenie „Winklevoss Bitcoin Trust“ SEC odmietla. Odvolala sa na tvrdenia, že trh s bitcoinmi bol v tom čase stále príliš ľahko manipulovateľný, nestály a ťažko regulovateľný. Investori tak nedostali príležitosť investovať do bitcoinu bez toho, aby ho museli vlastniť.

V roku 2018 SEC odmietla komisia aj druhý pokus Winklevossovcov o vytvorenie Winklevoss Bitcoin Trust, ktorý bol navrhnutý na kótovanie na burze Bats BZX. SEC. V tomto prípade opäť zdôraznila, že nový, upravený návrh nepreukázal, že fond je v súlade s regulačnými pravidlami.

Od roku 2018 podalo viac ako desať správcov aktív žiadosť o vytvorenie spotových bitcoinových ETF, ktoré by investorom poskytli nástroj na nákup samotného bitcoinu, a nie derivátov, ktoré sú s ním spojené. Všetky žiadosti SEC zamietol. Komisia zakaždým tvrdila, že žiadny z návrhov nedokázal komisiu presvedčiť a preukázať, že trh je odolný voči manipulácii.

Napriek tomu, že investori v USA v aktuálnych dňoch oslavujú dosiahnutie významného míľnika, kanadské regulačné orgány schválili viaceré bitcoinové ETF fondy už začiatkom tohto roka. Prvý bitcoinový ETF Fond od spoločnosti Purpose Investments ($BTCC) bol v Kanade spustený už 18. februára na burze v Toronte. Tento ETF fond je navrhnutý tak, aby investorom poskytlo expozíciu voči bitcoinu priamou investíciou do BTC. Od jeho uvedenia na trh boli v Kanade spustené ešte ďalšie tri ETF fondy. Sú nimi Evolve Bitcoin ETF (EBIT), CI Galaxy Bitcoin ETF (BTCX) a 3iQ CoinShares Bitcoin ETF (BTCQ).

Futures verzus spotové fondy

Verejnosť v posledných dňoch vášnivo diskutuje o podstate fungovania futures ETF fondov. Aj keď si to množstvo investorov neuvedomuje, v praxi existuje veľmi významný rozdiel medzi spotovými a futures ETF fondmi.

Futures ETF je fond, v ktorom kupujete alebo predávate kontrakt, ktorý reprezentuje hodnotu konkrétnej kryptomeny. Pri nákupe a predaji futures však v skutočnosti nevlastníte podkladovú kryptomenu. Namiesto toho vlastníte zmluvu, ktorá sľubuje nákup alebo predaj kryptomeny v budúcnosti. Rozdiel medzi nákupnou a skutočnou predajnou cenou je potom zisk alebo strata.

Na druhej strane, spotové ETF fondy sa považujú za tradičné obchodovanie s kryptomenami. Spotové ETF fondy uskutočňujú okamžitý nákup kryptomeny, pričom tieto ETF fondy poskytujú investorom vlastníctvo akcií, ktoré sú podložené priamym vlastníctvom bitcoinu.

ETF fondy založené na futures majú oproti tým spotovým vyšší špekulačný charakter, pretože ku skutočnému vyrovnaniu kontraktu typu futures prakticky nikdy nedôjde. Uskutoční sa len zúčtovanie a vyrovnania transakcie v dolároch, no  žiadna transakcia samotných bitcoinov sa nikdy neuskutoční. Keďže cenotvorba samotného bitcoinu sa primárne odohráva práve na futures trhu, otázkou zostáva, či dokáže cena bitcoinu v budúcnosti odolávať manipulácii zo strany Wall street a Fedu, ktorí majú k dispozícii prakticky „neobmedzené“ množstvo peňazí.

Je teda trochu úsmevné, že americkí regulátori historicky oduševnene hovoria o ochrane spotrebiteľov pri investovanie do kryptomien. Jednoznačne totiž uprednostňujú špekulatívny ETF fond s tendenciou k manipulácii namiesto bezpečnejšej alternatívy vo forme spotového ETF fondu. Napriek týmto rozporom v správaní amerického regulátora je len otázkou času, kedy spotový ETF fond uzrie svetlo sveta aj v USA.

Do sveta bitcoinových ETF sa navyše chystá vstúpiť aj najväčší správca inštitucionálnych aktív Grayscale. Americkým úradom plánuje predložiť žiadosť o pretransformovanie vlajkového produktu Grayscale Bitcoin Trust na tradičný spotový ETF fond.

Táto novinka je verejnosťou vnímaná pozitívne, pretože Grayscale v súčasnosti spravuje viac než 650 000 Bitcoinov. Za predpokladu, že by SEC udelila povolenie na spustenie tohto fondu, ETF od Grayscale by sa stal druhým najväčším komoditným ETF fondom na svete

O založenie tradičných spotových ETF má v súčasnosti záujem viac než desať firiem. Patria medzi ne giganti ako napríklad Fidelity, NYDIG (Stone Ridge), Valkyrie či VanEck. Dá sa očakávať, že vznik ďalších, najmä spotových ETF fondov, by do ekosystému kryptomien mohol prilákať obrovské množstvo nových inštitucionálnych investorov. Rastúca popularita kryptomien by mohla znamenať, že čoskoro sa ETF dočkajú aj iné kryptomeny ako bitcoin. Spomedzi tých je najväčším favoritom práve súčasná trhová dvojka ethereum.