Plánované znižovanie emisií oxidu dusíka do roku 2030 je holandská vláda odhodlaná uskutočniť aj za cenu drastického zásahu do súčasného farmárskeho rytmu krajiny, ktorá je druhým najväčším exportérom poľnohospodárskych produktov na svete.

Tamojšie ministerstvo financií však na žiadosť dvoch poslancov najnovšie zverejnilo interné dokumenty, ktoré mapujú náklady a dosahy nových ekologických pravidiel pre farmárov v Holandsku.

Aby sa v krajine naplnili európske ekozáväzky na zníženie emisií amoniaku a metánu zo živočíšnej výroby, na základe výpočtov by sa viac ako 11-tisíc fariem malo zatvoriť úplne a ďalších takmer 18-tisíc by malo znížiť stav zvierat, niekde až o polovicu.

Ciele možno splniť aj miernejšími opatreniami

Oficiálne plány holandskej vlády naznačujú, že na splnenie pravidiel Európskej únie, musia v krajine znížiť emisie dusíka o 39-tisíc ton. Dokumenty ministerstva financií však naznačujú, že aj miernejšie opatrenia by viedli k naplneniu cieľov, a pritom by mohli byť menej bolestivé pre farmárov. Z dokumentov totiž vyplýva, že aj zníženie o 30-tisíc ton povedie k splneniu európskych požiadaviek.

Ako uvádza DutchNews, ďalšie návrhy a prepočty dokonca hovoria o tom, že by mohlo stačiť zníženie emisií o 23-tisíc ton, čo by stálo krajinu asi desať miliárd eur. Zo štátnej pokladnice by teda išlo na túto ekostratégiu oveľa menej financií. Vláda však na zníženie emisií vyčlenila oveľa väčší balík peňazí, a to až 24,3 miliardy eur.

Holandský denník NRC poukazuje na rozdielne prístupy medzi ministerstvom, ktoré je zodpovedné za agrosektor a ministerstvom financií. Plány ministerstva pôdohospodárstva navyše na základe ekonomických prepočtov prekračujú možnosti rozpočtu.
Vládne zmeny by mali zasiahnuť zhruba 50-tisíc fariem v celom Holandsku. Rezort financií upozorňuje, že ministerstvo pôdohospodárstva by mohlo postupovať o niečo jemnejšie a aspoň o trochu zmierniť napätie v tejto oblasti.

Plány na odkupovanie fariem zvyšujú obavy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa