Presne po týždni sa zopakoval rovnaký scenár. Taliansky premiér Mario Draghi oznámil prezidentovi Sergovi Mattarelovi svoju rezignáciu. V minulom týždni prezident jeho demisiu neprijal a premiéra požiadal, aby v parlamente ešte raz preveril silu koaličnej väčšiny. Ako sa ukázalo, ani druhý pokus nevyšiel.

Po tom, keď v minulom týždni vo štvrtok koaličné Hnutie piatich hviezd nepodporilo vládny protiinflačný balíček vo výške 23 miliárd eur, o pár dní neskôr síce M. Draghi získal dostatok podporných hlasov v senáte (95 za, 38 proti), no traja jeho politickí spojenci sa pri vyslovení dôvery talianskej vláde hlasovania zdržali.

M. Draghi len pár hodín predtým v prejave k senátu povedal, že ako premiér bude pokračovať len za predpokladu, že ho podporí široká koalícia strán a vyzval, aby obnovili koalíciu národnej jednoty. Nestalo sa to, a predčasné jesenné parlamentné voľby sú preto „na spadnutie“.

Demisia na dvakrát

Liga pod vedením Mattea Salviniho, Berlusconiho Forza Italia a Hnutie piatich hviezd Giuseppe Conteho sa na hlasovaní na podporu vlády nezúčastnili. A to bolo pre M. Draghiho prekročenie červenej čiary. Následne vo štvrtok ráno podal demisiu do rúk prezidenta, ktorý ho požiadal, aby vládny kabinet dočasne viedol i naďalej. Na stole je teraz rozpustenie parlamentu a vyhlásenie predčasných volieb. Pôvodne sa malo konať hlasovanie o vyslovení dôvery vláde aj v dolnej komore parlamentu. Tam, ešte pred príchodom k prezidentovi, prišiel premiér a poďakoval sa poslancom za podporu počas uplynulého roka a pol, ktorý strávil v premiérskej stoličke.

„Občas fungujú aj srdcia centrálnych bankárov“, uviedol M. Draghi po tom, keď ho jeho kolegovia privítali s potleskom. Ako uvádza agentúra ANSA, pripomenul tak svoj nedávny bonmot, v ktorom povedal, že prijímateľ transplantovaného srdca si radšej vyberie srdce od centrálneho bankára, ako od iného darcu, pretože srdce bankára je málo opotrebované, keďže sa nikdy nepoužívalo.

Po lete čaká Talianov horúca politická jeseň

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa