Na podmienky meniacej sa klímy sa snažia adaptovať obyvatelia tak, ako vedia a aké majú možnosti. To platí aj pre budovy, v ktorých žijú či pracujú. Nižšou investíciou a akousi prvou pomocou pri vlnách horúčav sú jednoduchšie opatrenia, keď si na rodinné domy či verejné budovy inštalujeme vonkajšie tienenie okien či si do priestoru, v ktorom sa cez deň pohybujeme, pridáme ventilátor alebo klimatizáciu.

Koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková hovorí, že z dlhodobého hľadiska si adaptácia budov na extrémne výkyvy počasia vyžaduje viac. Vymenúva niekoľko základných riešení pre domácnosti: od zateplenia, výmeny kotla a okien cez využitie obnoviteľných zdrojov.

Energetická chudoba prehĺbi problémy

Odporúčanie opraviť si budovu so zateplením a výmenou okien, môže znieť ako dobrý nápad, ak na to občania alebo firmy majú financie. V uplynulom období sa však okrem zvyšujúcich sa cien za stavebné materiály, zväčšila aj priepasť medzi tými, ktorí si znížiť energetickú náročnosť budovy dovoliť môžu a tými, ktorí to radšej odložia na neskôr.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa