Plány na mimoriadne 25-percentné zdanenie zo zisku ropných a plynárenských spoločností odštartovala v máji Veľká Británia. Tamojšia vláda vtedy oznámila, že z toho, čo vyberie na mimoriadnych daniach, podporí domácnosti s najnižšími príjmami.

Kým bežní Briti zápasia s platením účtov, energetické firmy majú pre rast cien na svetových trhoch mimoriadne zisky a tie im zdaníme, priblížil vládne plány britský minister financií Rishi Sunak. Zároveň predstavil plán, pomocou ktorého chce vláda postupne podporiť približne osem miliónov domácnosti cez rôzne jednorazové príspevky spolu za 37 miliárd libier.

Energetické firmy sa v Spojenom kráľovstve majú pripraviť na to, že mimoriadne zdanenie potrvá v prechodnom období a do novej dane vláda zabudovala aj investičný príspevok. R.Sunak vtedy odkázal, že čím viac budú spoločnosti investovať, tým nižšiu daň budú odvádzať. Podľa neho dočasné mimoriadne zdanenie znamená – kým sa ceny nevrátia na pôvodnú úroveň.

Tento a budúci rok extra zdania viaceré firmy s vysokými ziskami aj v Maďarsku. Viktor Orbán v máji oznámil, že energetický firmy, banky, ale napríklad aj letecké firmy čaká mimoriadne zdanenie. Maďarské banky tak už tento rok budú uhrádzať úhrady mimoriadnu daň z minuloročných desať percent čistých výnosov. Nové dane by mali maďarskej vláde priniesť ročne do rozpočtu podľa predpokladov okolo 800 miliárd forintov.

Mapa krajín s extra zdanením energetických firiem sa zrejme zväčší

K firmám, ktoré budú musieť platiť zvýšené dane, sa majú pridať aj tie španielske. Premiér Pedro Sánchez totiž oznámil, že najbližšie dva roky sa energetické spoločnosti a banky tomuto kroku nevyhnú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa