Pre nedeľňajšie vydanie nemeckého denníka Bild uviedol, že uplynulý týždeň nepriniesol výrazné skoky v cenách, a to aj napriek uzatvoreniu Nord Stream 1. Pre technickú údržbu potrubia bola v uplynulých dňoch plánovaná odstávka, Berlín sa však pripravuje aj na možnosť, ak by sa už prívod plynu z Moskvy neobnovil.

Ku koncu uplynulého týždňa krajina pre zníženie objemu zásob plynu už siahla na zimné zásoby. Nemecké zásobníky plynu sú momentálne naplnené na menej ako 65 percent. A to nestačí, aby Nemci prežili zimu bez problémov a bez ruského plynu.

Pomôcť by mali dodávky z LNG terminálov z Belgicka či Holandska. Na ne sa spolieha aj šéf nemeckej Bundesnetzagentur, ak by došlo k tomu, že by Rusko úplne zastavilo dodávky zemného plynu. Klaus Müller pripomína aj solidaritu so susednými krajinami, ak by v nich bolo ohrozené zásobovanie kritickej infraštruktúry. K aktuálnemu stavu dodal, že treba byť ostražitý pri vyhliadkach situácie s dodávkami do krajiny, nesmie sa však pri tom panikáriť. Na pohode priemyslu ani spotrebiteľom ale nepridávajú opakované výzvy na šetrenie s energiami.

Aby zimu zvládli, Nemci musia šetriť energiami už teraz

Pred „krízou neznámych rozmerov pre celú ekonomiku“ varoval pred pár dňami šéf združenia nemeckých priemyselných a obchodných komôr Peter Adrian. Závažné problémy so zásobovaním plynom totiž môžu viesť k zatváraniu jednotlivých sektorov. Šetrenie tak Nemci pociťujú v priamom prenose a na vlastnej koži. Zníženie teploty vody v mestských bazénoch, ku ktorému pristúpili v Berlíne, môže pôsobiť ako dočasná malá letná nepríjemnosť. Nemecké úrady však pripravujú občanov aj na to, že obmedzenia budú pokračovať, a vo väčšom rozmere.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa