Európska únia poskytla Ukrajine vybavenie potrebné pre ochranu zdravia verejnosti pred chemickými, biologickými, rádiologickými a jadrovými hrozbami. Informovala o tom v pondelok Európska komisia (EK), píše agentúra DPA

Prostriedky pre zdravotníkov

Zdravotnícke vybavenie, ochranné pomôcky a špeciálne prostriedky ochrany voči týmto hrozbám sú už na ceste na Ukrajinu, uviedol vo vyhlásení eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.

,,Európska únia poskytla 300 000 špeciálnych ochranných oblekov, 5 600 litrov dekontaminačných prostriedkov a 850 kusov zariadení pre dekontaminačné práce," povedal hovorca EK Balázs Újvári.

Súčasťou zásielky sú aj monitory, infúzne pumpy a ventilátory, ale aj ochranné prostriedky pre zdravotnícky personál, napríklad rúška a plášte.        

Vojnové podmienky

,,Nemocnice a zdravotníci pracujú na Ukrajine v podmienkach vojny a preto musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme im poskytli nástroje potrebné na záchranu životov," dodal komisár Lenarčič.      

Hodnota zaslaného vybavenia, o ktoré žiadala ukrajinská vláda, predstavuje 11,3 milióna eur. Darované ochranné prostriedky pochádzajú z núdzových zásob EÚ uskladnených v Rumunsku, Maďarsku, Švédsku, Nemecku, Grécku a Dánsku.

Ďalšie dôležité správy

WA 32 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a brazílsky prezident Jair Bolsonaro si podávajú ruky po spoločnej tlačovej konferencii v Moskve v stredu 16. februára 2022.
Neprehliadnite

Putin telefonoval s Bolsonarom, prisľúbil mu dodávky hnojív