Koncom 80. rokov, keď sa začal rozpadať Sovietsky zväz, jedným z mála ľudí, ktorí vedeli jeho občanom vyčariť úsmev na tvári, bol komik z východoukrajinského mesta Doneck Serhij Syvocho. Medzi mladými ľuďmi, ktorí mu načúvali, bol aj jeden vtedy 11-ročný chlapec. Volal sa Volodymyr Zelenskyj a v jeho neskoršej hereckej kariére mu bol vzorom práve Syvocho, píše The Telegraph.

Rečniť sa naučil v humoristickej súťaži

Aj Zelenskyj - rovnako ako pred ním Syvocho – neskôr účinkoval v televíznej humoristickej súťaži Klub vtipných a pohotových, kde si vybrúsil rečnícke schopnosti, ktoré mu potom v úlohe ukrajinského vojnového prezidenta vynikajúco poslúžili. Ak by aj ruské tanky koncom februára neprekročili ukrajinské hranice, príbeh o tom, ako sa Zelenskyj stal prvým komikom na svete, ktorý sa postavil do čela štátu, by určite bol hodný knižnej biografie. Jeho vzostup je totiž až kafkovským svedectvom o nefunkčnosti postsovietskej ukrajinskej politiky, ktorá zrejme volala po niekom, kto má vycibrený zmysel pre absurdnosť.

Z prvej ruky

Nečudo teda, že sa na pultoch kníhkupectiev objavil Zelenského životopis, ktorého autorom je skúsený politický komentátor a znalec ukrajinskej politiky Serhij Rudenko. Ide o rozprávanie z prvej ruky, ktoré je určené skôr ukrajinskej ako medzinárodnej čitateľskej verejnosti, ale v žiadnom prípade nejde o pokus dodať ešte viac lesku Zelenského už aj tak žiarivej aure. Rudenko skôr poukazuje na skutočnosť, že pred ruskou agresiou mnoho Ukrajincov svojho lídra za svätého Volodymyra Kyjevského nepokladalo.

Rudenko sa vo svojom príbehu Zelenského života v krátkosti pristaví pri jeho ceste k moci, ktorá sa začala jeho stvárnením hlavnej úlohy v politicko-satirickom seriáli Sluha národa. V ňom sa roztržitý stredoškolský učiteľ Vasilij Holoborodko stane zo dňa na deň politickou celebritou po tom, čo jeden z jeho žiakov zverejní na internete video, v ktorom učiteľ hromží na korupciu v ukrajinskej spoločnosti. Video sa stalo virálnym a Holoborodkovi vydláždilo cestu do prezidentského paláca.

Strana a seriálová postava

Zelenskyj sa nechal inšpirovať svojou seriálovou postavou a v roku 2017 založil vlastnú politickú stranu, ktorej dal názov Sluha národa. O dva roky nato získal v prezidentských voľbách 76 percent hlasov, čo bolo o deväť percent viac, ako sa v seriáli podarilo Holoborodkovi.

Zelenského drvivé víťazstvo vo voľbách bolo len dôkazom nespokojnosti ukrajinských voličov s vtedajšou vládnou garnitúrou, ktorú tvorila pestrá zmes gangstrov a tupcov zo sovietskych čias. „Robil som, čo bolo v mojich silách, aby som Ukrajincov rozosmial. Teraz budem robiť všetko pre to, aby som ich nerozplakal,“ povedal Zelenskyj po svojom volebnom triumfe.

Nadšenie ho opustilo

Rudenko si v Zelenského životopise kladie otázku, či ukrajinský líder vo svojom reformátorskom nadšení predsa len trochu nepoľavil. Napriek záväzku skoncovať s rodinkárstvom si do vlády zavolal viacero starých kamarátov z čias svojho pôsobenia v produkčnej spoločnosti Qvartal 95, ktorá stála za Sluhom národa. Napriek tomu, že väčšina z nich bola osviežujúco mladá, ich kvalifikačné predpoklady zastávať vládne funkcie boli takmer nulové.

Napríklad riaditeľ Qvartalu 95 Ivan Bakanov sa zo šéfa produkčnej spoločnosti vyšvihol na post riaditeľa ukrajinskej tajnej služby SBU, čo pre krajinu, ktorá je v spore s Kremľom, nie je ideálne riešenie. Po necelom roku bol však Bakanov jediným, kto z pôvodného Zelenského „tímu snov“ zostal na svojom mieste, keďže novozvolený prezident odvolal všetkých, ktorí mu oponovali.

Skorumpovaná justícia

Medzi obeťami Zelenského predstáv o vládnutí sa krátko po uvedení do úradu ocitol aj generálny prokurátor Ruslan Riabošapka, ktorého úlohou mala byť očista ukrajinskej justície, neslávne známej svojou skorumpovanosťou. Riabošapka neskôr vyhlásil, že prezident naňho tlačil, aby nechal preverovať jeho politických oponentov. Rudenkovi povedal, že Zelenskyj absolútne nepochopil, ako fungujú orgány činné v trestnom konaní“.

A škandály prichádzali jeden za druhým. Medzičasom už ukrajinské úrady obvinili z korupcie 11 volených „Sluhov“, aj keď neskôr ich obvinení zbavili. Svoj idol z ranej mladosti komika Serhija Sivocha poveril Zelenskyj úlohou mierotvorcu a vyslal ho do jeho domovského Donecka s tým, že tamojšie znepriatelené strany privedie k rozumu, čo sa však nestalo. Syvocho musel napokon svoj rodný kraj opustiť po tom, čo sa takmer zaplietol do pästného súboja.

Hrubozrnný humor

A Zelenskyj podľa Rudenka neraz prižmúril oči aj nad vlastnými pochybeniami, pričom prejavoval len minimálny záujem o to, ako pracuje vláda, a už vôbec ho nezaujímalo, ako by jej prácu mohol zlepšiť. „Zelenského hlavný problém nespočíva v tom, že je nekompetentný, ale v tom, že si to nechce pripustiť,“ napísal Rudenko, ktorý takisto poukazuje na to že nie každému je po vôli napríklad aj Zelelenského hrubozrnný politický humor.

Autor jeho životopisu v tejto súvislosti spomína rozruch, ktorý bývalý komik spôsobil v roku 2016 (ešte pred svojím vstupom do politiky), keď kritizoval vtedajšiu ukrajinskú vládu za jej snahu získať za každú cenu zahraničné pôžičky. „Ukrajina je ako herečka v nemeckom pornofilme, ktorá je ochotná zobrať si to z ktorejkoľvek strany v akomkoľvek množstve,“ vyhlásil vtedy budúci ukrajinský prezident.

Ďalšie dôležité správy

Prezident Zelenskyj navštívil aj Odesu.
Neprehliadnite

Ukrajina získa späť svoje mestá, sľubuje Volodymyr Zelenskyj