Rinat Achmetov, najbohatší ukrajinský oligarcha, zažaloval Rusko na Európskom súde pre ľudské práva. V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu sa odvolal na údajné porušenia majetkových práv a zhabanie majetku, informuje denník Financial Times.

Achmetov je väčšinovým vlastníkom Metinvestu, najväčšieho ukrajinského výrobcu ocele, a vlastníkom dvoch veľkých výrobní vrátane Azovstaľu, ktorého sa minulý mesiac zmocnili ruské sily.

Veľká časť jeho oceľového priemyslu, uhoľných baní a iných aktív v regióne, ako aj na juhu krajiny, padli do rúk ruských vojakov, informoval oligarcha.

System Capital Management, skupina patriaca Achmetovi, vydala vyhlásenie, z ktorého vyplynulo, že cieľom žaloby je okamžité zmiernenie ruskej blokády, rabovania, ničenia a odklonu obilia či kovov.

Rusko musí niesť zodpovednosť

„Zlo sa nemôže zaobísť bez trestu,“ vyjadril sa Achmetov a dodal, že Rusko musí niesť zodpovednosť za svoje zločiny proti Ukrajine a jej ľudu. Žaloba je jedným z prvých medzinárodných právnych krokov proti Rusku, cieľom ktorých je zastaviť prebiehajúce zločiny, ničenie hospodárstva Ukrajiny a drancovanie jej aktív.

Spoločnosť Metainvest minulý týždeň vyzvala svojich zákazníkov, aby si nekupovali výrobky pochádzajúce z jej výrobní v Mariupole, keďže sa obáva, že ich ukradli Rusi.

Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina, povedal v pondelok novinárom, že Rusko už nie je súčasťou jurisdikcie súdu, a preto sa pred jeho rozhodnutím neskloní. „Odpoveď je úplne zjavná,“ vyjadril sa na margo Achmetovej žaloby.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Ruské oceliarne musia predávať produkty s obrovskými zľavami