Detektívi zo slovenskej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA )začali v kauze skrachovaných firiem zo skupiny Arca Capital trestné stíhanie.

Kauzu vyšetruje aj česká Národná centrála proti organizovanému zločinu. 

Kauza Arca Investments je najväčším bankrotom posledných dekád. Arca si požičiavala hlavne prostredníctvom vysoko úročených zmeniek, ktoré nakoniec nezvládla splatiť. Veritelia do insolvencie prihlásili pohľadávky za 23 miliárd českých korún. Veľká časť tejto sumy sa týka Českej republiky.

Policajti z NAKA začali trestné stíhanie pre podvod, porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku, poškodzovanie aj zvýhodňovanie veriteľa, informuje spravodajský portál Aktuality.

Prezerajú účtovníctvo

Informáciu o začatí stíhania na Slovensku priniesol tamojší spravodajský server Aktuality.sk. „V súčasnosti prebiehajú znalecké skúmania účtovnej dokumentácie. Obvinenie nebolo vznesené voči žiadnej osobe,“ citoval web hovorkyňu slovenskej špeciálnej prokuratúry Janu Tökölyovú.

Skupina Arca Capital je investičný holding rozkročený hlavne medzi Slovensko a Česko. Na Slovensku sa odohráva konkurzné konanie s firmou Arca Capital Slovakia. To je ďalšia dôležitá časť skupiny Arca.

Česko-slovenské vyšetrovanie

Okrem slovenských policajtov sa prípadom zaoberá aj česká Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

„So slovenskými kolegami spolupracujeme,“ povedal hovorca NCOZ Jaroslav Ibehej. Na rozdiel od Slovenska je však v Česku prípad iba vo fáze preverovania, či sa trestný čin vôbec stal.

V Českej republike podal trestné oznámenie na Arcu investičný fond Ifis, ktorý zastupuje časť veriteľov.

Trestné oznámenie bývalého akcionára

Na Slovensku sa na políciu už minulý rok obrátil investor Pavol Krúpa. Ten bol do roku 2018 hlavným akcionárom spoločnosti. So súčasným najväčším majiteľom Arcy Rastislavom Veličom je však teraz kvôli údajným nevyriešeným finančným nárokom v ostrom konflikte.

"Osobne som podal niekoľko trestných oznámení na Veliča, štatutárov Arcy a na prepojené osoby," povedal Krúpa. Po jeho trestných oznámeniach zasahovali v decembri 2020 policajti zo slovenskej NAKA priamo v bratislavských kanceláriách Arca Capital.

Arca sa obhajuje

„V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že polícia začala vyšetrovanie na základe podania Pavola Krúpu a neexistujúcich a úplne vymyslených osôb.

S políciou ale samozrejme spolupracujeme a spolupracovať aj naďalej budeme. Sme presvedčení, že vyšetrovanie preukáže, že sme sa ničoho nedopustili,“ reagoval spolumajiteľ Arcy Velič.

Vymenili advokátov

Správy o uťahovaní trestnoprávnej slučky okolo Arcy prichádzajú krátko potom, čo Arca Investments vymenila kľúčových advokátov riešiacich jej insolvenciu.

Kancelária Badokh vystriedala medzinárodná právna spoločnosť Dentons.

„Vzhľadom na nutnosť riešiť reorganizáciu našej spoločnosti nielen v Českej republike, ale aj v  ďalších krajinách, teraz potrebujeme podporu právnej kancelárie s medzinárodnou pôsobnosťou,“ uviedol v októbri manažér Arky Peter Janiga.

Zaujímavosťou je, že od tohtoročného februára je na Slovensku na čele špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic. Na kľúčový justičný post prišiel práve z advokátskej kancelárie Dentons. Pred nástupom do úradu Lipšic právne zastupoval aj rodičov zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

Arca Capital žraloky
Neprehliadnite

Arca je ako kríženec bájnej archy a Titanicu, lenže bez odvážnej posádky