V čase diplomatickej krízy, keď je na rusko-ukrajinských hraniciach sústredených viac ako 100-tisích Putinových vojakov, sa o prekvapenie postaralo Chorvátsko. Jeho prezident Zoran Milanovič totiž v utorok vyhlásil, že Záhreb stiahne svoju jednotku z kontingentu síl NATO rozmiestnených vo východnej Európe.

Urobí tak v prípade, ak dôjde k eskalácii napätia vo vzťahoch s Ruskom v dôsledku situácie na ukrajinských hraniciach, napísal časopis POLITICO.

Chorváti sa domov už vrátili

Milanovičove slová vzápätí vyvrátil minister zahraničných vecí Gordan Grlič-Radman, avšak čoskoro vyšlo najavo, že chorvátski vojaci sa po ukončení misie v Poľsku začiatkom týždňa domov už vrátili, o čom svedčí aj vyhlásenie zverejnené na webe chorvátskeho ministerstva obrany.

Velenie bojovej skupiny NATO dislokovanej v Poľsku pred niekoľkými dňami na Twitteri vyhlásilo, že „čoskoro“ privíta nový chorvátsky kontingent. Chorvátsky denník Jutarnji List následne priniesol správu, že Záhreb tohto roku svoju jednotku do Poľska vyslať neplánuje.

Chorvátsko nebude mať koho stiahnuť

Takže Chorvátsko vlastne nebude mať z východnej Európy koho stiahnuť bez ohľadu na to, či k eskalácii napätia na rusko-ukrajinských hraniciach dôjde o niekoľko týždňov alebo mesiacov.

Napäté vzťahy však nevládnu medzi Ruskom a NATO, ale aj medzi chorvátskym sociálnodemokratickým prezidentom Milanovičom a stredopravou vládou premiéra Amdreja Plenkoviča, s ktorej členmi už mal prezident viacero konfliktov.

PK 10 polostrov Krym - Na snímke konvoj ruských obrnených vozidiel sa presúva po diaľnici na polostrove Krym v utorok 18. januára 2022. Západné krajiny vinia Rusko z rozmiestnenia približne 100.000 vojakov a ťažkej techniky na severnej a východnej hranici Ukrajiny, čo podľa nich naznačuje prípravy na možnú inváziu. FOTO TASR/AP

A convoy of Russian armored vehicles moves along a highway in Crimea, Tuesday, Jan. 18, 2022. Russia has concentrated an estimated 100,000 troops with tanks and other he
Neprehliadnite

Zvážte odchod z Ukrajiny - vyzvala americká ambasáda v Kyjeve občanov USA

Ďalšie dôležité správy